Ministrul Justitiei: Vor fi construite două penitenciare noi în România

23 December 2023, 09:47 (actualizat 23 December 2023, 10:41)

Anul viitor va începe construcția a două penitenciare, la standarde europene, cu o capacitate de câte 3.000 de locuri.

Declaraţia a fost făcută de ministrul justiției, Alina Gorghiu, aseară, la emisiunea Tema Zilei de la TVR Info. Demnitarul speră că astfel se va rezolva și problema fugarilor, care nu vor mai putea contesta condițiile din pușcării.

Ministrul Justiției, Alina Gorghiu, a declarat că pentru anul viitor instituția pe care o conduce va cere o ușoară creștere bugetară în comparație cu anul curent. De asemenea, a anunțat că se vor construi două penitenciare noi în România, acestea fiind primele construcții de acest tip în țară de mulți ani.

Ea a adăugat că unul dintre aceste penitenciare va fi amplasat în județul Buzău, iar recent au reușit să semneze contractul pentru începerea lucrărilor. De asemenea, un alt penitenciar urmează să fie construit în județul Prahova, fiind prevăzut să aibă un regim de maximă siguranță și să fie închis.

Ministrul Justiției a subliniat că din fondurile alocate prin PNRR se vor construi noi instanțe judiciare, menționând, de asemenea, că în bugetul aferent anului viitor s-au inclus și sume destinate acoperirii onorariilor avocaților desemnați din oficiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite