Ministrul interimar al Muncii va fi luni și marți la Bruxelles, unde va negocia cu Comisia Europeană anumite schimbări la Legea salarizării
Legea salarizării unitare intră din nou la negocieri cu Comisia Europeană (CE), iar Guvernul pregătește modificări importante înainte de a prezenta forma finală. Sporul pentru condiții periculoase ar putea fi acordat unui număr mai mare de medici, iar plata turelor de weekend pentru asistenții medicali este reevaluată. În plus, majorările pentru demnitari ar urma să fie amânate și acordate etapizat. Miza este uriașă: România riscă să piardă sute de milioane de euro din PNRR, dacă nu aprobă legea la timp.
Ministrul interimar al Muncii va fi luni și marți la Bruxelles unde va negocia cu reprezentanții Comisiei Europene anumite schimbări la actuala formă a Legii salarizării. Ar putea fi incluși mai mulți medici pe lista secțiilor pentru care se acordă sporul pentru condiții periculoase, iar modul în care asistentelor medicale li se plătesc turele de weekend ar putea fi modificat.
Dragoş Pîslaru – ministrul interimar al Muncii: Am descoperit problemele, adică pe lista legată de ce secții ar trebui să aibă sporurile acelea deosebit de periculoase, nu erau listate toate secțiile. De ce? Pentru că nu se cunoaște neapărat tot nomenclatorul de secții din țară sau din practică. Problema legată de sporuri este acum în lucru, problema legată de ture este în acest moment în lucru.
Și indemnizația de dirigenție care ar trebui să nu se mai acorde de anul viitor ar putea fi din nou analizată. Salariile demnitarilor nu vor crește cu 22% de anul viitor, așa cum e prevăzut acum în proiectul de lege, ci în mai multe etape, până în 2031.
Dragoş Pîslaru – ministrul interimar al Muncii: Am vorbit cu prim-ministrul, care mi-a dat acest mandat clar ca să înghețăm sau să eșalonăm grila demnitarilor. Problema asistenților sociali, problema muzeografilor, problema bibliotecarilor. Toate aceste probleme le-am discutat cu atenție și pregătim niște lucruri de modificare a legislației.
Economiștii spun că e important ca România să nu piardă cele 700 de milioane de euro din PNRR ce depind de adoptarea legii salarizării unitare.
Adrian Negrescu – analist economic: Trebuie să avem această lege până în luna august. Legea trebuie făcută, cu bune, cu rele trebuie să o ducem la bun sfârșit și din această perspectiva parlamentarii, comisiile parlamentare de muncă trebuie să se implice mai mult. Bruxellesul ne cere să respectăm doar ceea ce ne-am angajat în PNRR.
Noua lege a salarizării va schimba modul în care 1,2 milioane de angajați din sistemul public își vor primi salariile.

