Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, după incendiul de la CET Vest: Alimentarea cu apă caldă a fost reluată în jurul prânzului

Umările incendiului la CET Vest/Foto: Bogdan Ivan, Facebook
21 April 2026, 18:18 (actualizat 21 April 2026, 19:07)

Alimentarea cu apă caldă sistată în urma incendiului de la CET Vest a fost reluată marți, în jurul prânzului, a anunțat ministrul Energiei, Bogdan Ivan.

Aproximativ 2.300 de blocuri au fost afectate, dintr-un total de 9.216. Pe tot parcursul intervenției, alimentarea cu energie electrică a consumatorilor din București nu a fost întreruptă, a detaliat Bogdan Ivan într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Ministrul a precizat că a dispus, încă din timpul nopții, măsuri pentru limitarea efectelor incidentului, evaluarea rapidă a instalațiilor afectate și stabilirea soluțiilor tehnice pentru reluarea activității în condiții de siguranță.

Ministrul Bogdan Ivan a dispus imediat măsuri pentru limitarea efectelor incidentului, asigurarea continuității în alimentarea cu energie electrică, precum și pentru stabilirea intervențiilor necesare reluării în condiții de siguranță a activității CET București Vest, precizează ELCEN într-un comunicat.

Nu au fost înregistrate întreruperi în alimentarea cu energie electrică a consumatorilor din municipiul București, funcționarea sistemului fiind asigurată în parametri normali prin Sistemul Energetic Național, operat de Transelectrica, se mai detaliază în comunicat.

Din evaluările preliminare, incendiul a cuprins două transformatoare de 110/6 kV destinate alimentării serviciilor interne ale centralei, fără a afecta transformatoarele centralei cu ciclu combinat. Incendiul a fost lichidat în cursul nopții, iar în prezent este în desfășurare procedura de stabilire a intervențiilor tehnice necesare pentru reluarea activității în condiții de siguranță, explică ELCEN.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite