Incendiu cu degajări mari de fum la CET Vest, în Sectorul 6 al Capitalei. A fost emis un mesaj Ro-Alert pentru populație. Zeci de pompieri au intervenit la fața locului

23 May 2026, 13:38 (actualizat 24 May 2026, 14:52)

Un nou incendiu a izbucnit la CET Vest, în Sectorul 6 al Capitalei, la o lună după ce alte două transformatoare ale centralei au fost distruse de flăcări. De această dată a ars un transformator folosit pentru consumul intern al uzinei şi singurul care mai funcţiona. Incendiul a fost localizat în aproximativ o oră, iar autoritățile au emis mesaj RO-Alert pentru zona din jurul focarului.

Era ora prânzului când a luat foc transformatorul din incinta CET Vest. Fumul gros s-a văzut de la distanță, iar oamenii din zonă s-au speriat. Cu atât mai mult cu cât mai trecuseră printr-un incident asemănător, pe 20 aprilie.

Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale şi au reuşit să izoleze incendiul.

Transformatorul care a luat foc era foarte vechi şi singurul care mai funcționa după incendiul de luna trecută. Asigura energia electrică pentru angajaţii centralei.

Sindicaliștii acuză lipsa investițiilor, iar ELCEN anunță o investigație tehnică pentru stabilirea împrejurărilor în care a luat foc transformatorul.

ACTUALIZARE Producția și furnizarea de apă caldă nu a fost afectată până în acest moment, a transmis jurnalistul TVR Cătălin Deacu, de la fața locului, la Info Plus de la ora 16.00.

ACTUALIZARE Pompierii din Capitală au reuşit să localizeze incendiul izbucnit sâmbătă la CET Vest, fiind continuate operaţiunile de răcire a transformatorului care a luat foc, anunţă Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti – Ilfov.

ACTUALIZARE Pompierii intervin pentru localizarea și răcirea transformatorului.

“Se lucrează pentru localizare şi răcirea transformatorului. Nu sunt victime. Incendiul a afectat şi o hală aflată în imediata apropiere. Transformatorul se află în apropierea celor afectate de incendiul din 20 aprilie”, anunţă Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti – Ilfov.

——–

”În urmă cu scurt timp, pompierii ISU B-IF au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la un transformator din incinta CET Vest, de pe bld. Timișoara, sector 6, București”, informează Biroul de presă al Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov (ISUBIF).

Din primele informații, potrivit sursei citate, incendiul se manifestă cu degajări mari de fum.

Autorităţile au emis un mesaj Ro-Alert pe o rază de aproximativ 3.000 de metri în jurul focarului.

Incendiu major cu degajări mari de fum produs la CET Vest – zona bd. Timişoara, sector 6. Ocoliţi/evitaţi zona. Lăsaţi libere căile de acces pentru forţele de intervenţie. Respectaţi recomandările dispuse de autorităţi”, se precizează în mesajul de avertizare transmis populaţiei. 

În prezent, conform sursei citate, a fost realizat un dispozitiv de intervenţie, având în vedere faptul că reprezentanţii obiectivului au întrerupt alimentarea cu energie electrică. 

Conducerea Elcen s-a deplasat la fața locului. Urmează să fie stabilită care este cauza incendiului. Se vor face verificări în următoarele ore.

Până în acest moment, în ceea ce privește producția și furnizarea de apa caldă din Capitală, pentru această zonă a Bucureștiului, nu sunt probleme, arată datele Termoenergetica.

Pentru gestionarea situaţiei de urgenţă au fost alertate opt autospeciale de stingere, o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime, o autospecială de descarcerare, Detaşamentul Special de Salvatori, autospeciala de transport roboţi şi două ambulanţe SMURD.

Incidentul este al doilea de acest tip care apare la CET Vest într-un interval scurt de timp. Luna trecută, alte două transformatoare au ars. La acel moment, cauza incendiului a fost o defecțiune tehnică.

Știre în curs de actualizare

Incendiu urmat de o explozie la CET Vest din București: trei transformatoare distruse, mii de locuitori fără apă caldă

Un incendiu violent, urmat de o explozie, a provocat pagube majore la CET Vest din București, unul dintre punctele-cheie ale sistemului energetic al Capitalei. Două transformatoare de mare capacitate au fost distruse, iar un al treilea a fost grav afectat. Un defect electric a declanșat incendiul, alimentat apoi de zeci de tone de ulei industrial. Flăcările uriașe și fumul dens au fost vizibile de la kilometri distanță. Ministrul Energiei a avertizat că reparațiile ar putea dura mai bine de un an. Mii de locuințe din mai multe cartiere au rămas fără apă caldă. Iar furnizarea va fi asigurata de Centrala Grozăvești.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite