Ministrul Educaţiei, Daniel David: România va continua să se implice activ în domeniile din mandatul UNESCO

Daniel David, ministrul Educației (Foto: Autor: CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES/FOTO)
1 November 2025, 13:20

România va continua să se implice activ în domeniile din mandatul UNESCO, inclusiv prin intensificarea colaborării cu organizaţia şi cu statele membre, învăţând din bunele practici pentru a construi un viitor al păcii, securităţii şi sustenabilităţii, afirmă ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David.

Daniel David participă, în perioada 30 octombrie – 2 noiembrie 2025, în calitate de şef al delegaţiei României, la cea de-a 43-a sesiune a Conferinţei Generale a UNESCO, care se desfăşoară la Samarkand, în Uzbekistan, precizează un comunicat transmis de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Cu acest prilej, ministrul a reafirmat, sâmbătă, în cadrul declaraţiei naţionale, angajamentul României de a rămâne ferm dedicată susţinerii şi promovării agendei UNESCO în toate domeniile de competenţă: educaţie, ştiinţă, cultură şi comunicare.

“România va continua să se implice activ în domeniile din mandatul UNESCO, inclusiv prin intensificarea colaborării cu organizaţia şi cu statele membre, învăţând din bunele practici pentru a construi un viitor al păcii, securităţii şi sustenabilităţii, şi prin candidatura la alegerile pentru Executive Board (noiembrie 2025)”, a menţionat Daniel David,citat în comunicat.

În mesaj, ministrul Educaţiei a prezentat şi viziunea asupra educaţiei şi ştiinţei, menţionând că “societăţile moderne sunt societăţi bazate pe cunoaştere”, iar “cunoaşterea este generată prin cercetare (ştiinţă) şi este diseminată prin educaţie şi cultură, comunicarea având, de asemenea, un rol fundamental în diseminare”.

Daniel David a arătat că sunt trei vulnerabilităţi majore care ameninţă astăzi societatea bazată pe cunoaştere, vulnerabilităţi diagnosticate şi abordate curativ şi prin Raportul QX, printre care analfabetismul funcţional, integrarea “fizic-cyber” şi accesibilizarea informaţiilor.

“Analfabetismul funcţional permite infiltrarea pseudoştiinţei, generând conspiraţii, abordări extremiste care pun la risc ţesutul social şi anulează valoarea de adevăr, devenind astfel virusul potenţial mortal al societăţii bazate pe cunoaştere, un risc de securitate naţională. Analfabetismul funcţional trebuie confruntat atât direct, prin procese remediale, cât şi indirect, prin procese educaţional de calitate”, a arătat ministrul, conform sursei citate.

De asemenea, Daniel David a menţionat că “integrarea fizic-cyber şi accesibilizarea informaţiilor, de exemplu prin internet şi reţele de socializare, ca aspecte fundamentale ale celei de-a V-a revoluţii industriale prin care trece în prezent civilizaţia, deschid spaţii atât pentru ştiinţă, cât şi pentru pseudoştiinţă”.

“Este important ca ştiinţa să fie integrată activ în aceste spaţii, odată cu blocarea pseudoştiinţei, atât prin educaţiei formală, cât şi nonformală şi informală. Spre exemplu, informaţiile devin cunoaştere printr-o corectă analiză critică a acestora, astfel că gândirea critică devine un fenomen transversal al educaţiei moderne”, a mai transmis ministrul Educaţiei.

Potrivit acestuia, oamenii, tot mai emancipaţi astăzi, aşteaptă alt gen de instituţii sociale, în care să aibă un rol în co-crearea deciziilor care îi vor afecta.

“În acest sens, demersul de ‘citizen science’ şi abordarea educaţiei-ştiinţei în ecosisteme complexe sunt căile de urmat, dar înţelept, fără a reduce rigoarea ştiinţei, ci a aduce cetăţeanul în cultura ştiinţei şi fără a anula rolurile educaţionale distincte (ex.: elev vs. profesor vs. părinte vs. autorităţi locale vs. societate)”, a adăugat Daniel David, conform sursei citate.

Cu această ocazie, ministrul Educaţiei a adresat felicitări ambasadorului Simona-Mirela Miculescu cu ocazia finalizării mandatului la preşedinţia celei de-a 42-a sesiuni a Conferinţei Generale, aceasta fiind prima femeie diplomat român şi a cincea femeie din istoria UNESCO în această poziţie.

“În mandatul său, Ambasadorul Simona-Mirela Miculescu a pus accent pe consolidarea rolului UNESCO la nivel internaţional şi a iniţiat cel mai amplu program de digitalizare din istoria organizaţiei, dedicat transformării arhivelor UNESCO într-un patrimoniu accesibil global”, arată comunicatul.

Ministrul a trecut în revistă principalele situri UNESCO din ţară şi a salutat şi recenta includere a oraşului Bistriţa în reţeaua de oraşe creative UNESCO, domeniul arhitectură. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite