Ministrul Economiei, ajuns la Cugir: Sunt foarte preocupat să aflu cauza incendiului, dacă este imputabil și cui
Ajuns la Cugir, județul Alba, unde noaptea trecută a avut loc un incendiu la fabrica de armament, ministrul Economiei, Radu Miruță, a spus că a venit pentru că este foarte preocupat să afle cauza incendiului și dacă acesta putea fi prevenit.
”Sunt foarte preocupat să aflu care a fost cauza incendiului, să nu se ascundă absolut nimic, dacă este imputabil și cui” – a spus, sâmbătă, ministrul Economiei, după ce a ajuns la Cugir, unde vineri noapte a fost un incendiu la fabrica de armament.
Radu Miruță, ministrul Economiei: ”Este foarte important dacă putea fi prevenit un astfel de incident. Am venit și să mă asigur că investigația se desfășoară asa profesionist cum trebuie sa se întâmple.”
Întrebat dacă vede posibil un sabotaj, ministrul a răspuns că sunt luate în calcul toate variantele, că pagubele sunt destul de mici, dar că vrea să se uite întâi pe documente, să vadă ce spun specialiștii.
“Absolut orice variantă. Până nu vom încerca să îngustăm pâlnia pentru a ne duce în punctul concret, este responsabil să luăm în calcul absolut orice variantă, cu aceeaşi probabilitate”, a spus Radu Miruţă.
Ministrul Economiei s-a deplasat, sâmbătă după-amiază, la Cugir, unde a avut loc un incendiu, urmat de explozii, la o hală a UM Cugir, care conţinea aproximativ 400.000 de cartuşe, calibrul 14/5, în valoare de 5 milioane de euro, pregătite pentru a fi livrate.
“Din ce am fost informat, deocamdată, pagubele sunt destul de mici, din perspectivă financiară, dar nu vorbesc decât pe documente, vreau să văd documente. (…) Vreau să văd, deocamdată, ce spun specialiştii care au intrat azi-dimineaţă înăuntru să culeagă nişte informaţii despre ce s-ar fi putut întâmpla acolo înainte de izbucnirea incendiului”, a arătat ministrul.
Radu Miruţă i-a felicitat pe cei de la ISU, care au acţionat “exemplar” şi “datorită cărora nu s-a întâmplat un dezastru care putea fi catastrofal”.
Miruţă a menţionat că este de o importanţă strategică întreaga industrie de apărare.
“E foarte important de menţionat dacă putea sau nu putea fi prevenit un astfel de incident. Suntem într-o variantă de a putea răsufla uşuraţi că nu sunt astăzi firme de pompe funebre aici, că a fost limitată extinderea incendiului. Vreau să mă asigur că investigaţiile se desfăşoară aşa cum e profesionist să se întâmple“, a mai spus acesta.
O explozie a avut loc vineri noapte într-o hală a fabricii de armament din Cugir, unde era depozitată muniţia. Incendiul a cuprins sute de metri pătraţi, însă pompierii au reuşit să ţină sub control flăcările, cu ajutorul unor roboţi de intervenţie. Nu era nimeni în uzină în momentul exploziei şi nu au fost victime.

