Ministrul danez al apărării respinge ideea trimiterii unei nave-spital americane în Groenlanda

Groenlanda / Profimedia Images
22 February 2026, 13:06 (actualizat 22 February 2026, 13:23)

Ministrul danez al apărării, Troels Lund Poulsen, a reacționat duminică la anunțul președintelui american Donald Trump privind trimiterea unei nave-spital a Statelor Unite în Groenlanda, afirmând că insula arctică din componența Regatului Danemarcii nu are nevoie de o astfel de inițiativă, transmite AFP.

‘Populația groenlandeză primește îngrijirle medicale de care are nevoie. Le primește fie în Groenlanda, fie, dacă e nevoie de un tratament special, în Danemarca. Nu este deci cazul să fie nevoie de o inițiativă sanitară specială în Groenlanda’, a declarat Poulsen televiziunii daneze DR.

Trump scrisese sâmbătă în rețeaua sa online Truth Social că SUA intenționează să trimită în Groenlanda o navă-spital ‘grozavă’, care ‘îi va îngriji pe mulți oameni care sunt bolnavi și nu sunt îngrijiți acolo’. ‘Este pe drum!’, a adăugat el, potrivit dpa, precizând totodată – după cum consemnează AFP – că operațiunea este realizată în coordonare cu Jeff Landry, pe care l-a numit în decembrie emisar special al SUA pentru Groenlanda.

Groenlanda, cu o populație de circa 57.000 de locuitori, nu a raportat recent necesități medicale semnificative, care să justifice prezența unei nave-spital. Sistemul de sănătate public include clinici și spitalul Regina Ingrid din Nuuk pentru cazurile complexe, iar ocazional au loc evacuări ale pacienților către Danemarca, menționează dpa. AFP arată că în teritoriul arctic autonom, la fel ca în întreg regatul danez, accesul la asistența medicală este gratuit. Chiar la începutul acestei luni, guvernul groenlandez a semnat un acord cu Copenhaga pentru ameliorarea tratamentului insularilor în spitalele de pe continent.

Poulsen a remarcat că Trump trimite tot timpul mesaje scurte despre Groenlanda, ceea ce constituie ‘fără îndoială expresia noii normalități instalate în politica internațională’.

Președintele american a amenințat de mai multe ori în ultimele săptămâni că va anexa Groenlanda, teritoriu danez, la Statele Unite, tensionând relațiile transatlantice. Țări europene cum ar fi Germania, Regatul Unit sau Franța au susținut Danemarca și Groenlanda, respingând ideea transformării insulei arctice în teritoriu american.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite