Ministrul Apărării, Radu Miruță: Gradul de alertă de la Deveselu a crescut. Faptul că 500 de militari americani vin pe teritoriul național ne crește capacitatea de descurajare
Gradul de alertă al scutului antirachetă de la Deveselu a crescut cu o treaptă după începerea conflictului din Iran, a anunțat ministrul Apărării, Radu Miruţă. Însă România este o țară mai sigură decât înainte datorită faptului că Statele Unite şi-au suplimentat prezenţa pe teritoriul nostru după aprobarea Parlamentului, a adăugat titlularul de la Apărare.
“În ultimul an, cu o frecvență destul de mare, a scăzut și a crescut. Gradul este de la 1 la 5. Înainte de începerea cu câteva zile a situației din Iran, dacă nu mă înșel era 3, având în vedere situația din Iran, a crescut la 2. 1 este cel mai grav, 5 este cel mai puțin grav. Faptul că 500 de militari americani vin pe teritoriul național nu este ceva care ne scade siguranța, este ceva care ne crește capacitatea de descurajare. România, când se uită cineva la ea astăzi știind aceste lucruri, emană un grad mai mare de a descuraja”, a dat asigurări Radu Miruță.
Declarațiile au fost făcute la Constanța, unde ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a participat la ceremonia de deschidere a exercițiului Sea Shield 2026, cel mai amplu exercițiu multinațional de instruire în regiunea Mării Negre din acest an.
Evenimentul a debutat prin salutul Gărzii de Onoare prezentat de ministrul Apărării, continuând apoi în incinta Terminalului Pasageri din Portul Constanța printr-o prezentare a exercițiului militar Sea Shield, desfășurat în perioada 23 martie – 3 aprilie, la care participă peste 2.500 de militari din România și alte 12 state partenere.
Organizat de Forțele Navale Române, exercițiul se va desfășura în zona de responsabilitate, la mare și la fluviu.
Potrivit Ministerului Apărării Naționale (MApN), cele două săptămâni vor cuprinde secvențe de instruire în cadru național, interinstituțional și multinațional, iar activitățile vor acoperi toate mediile de acțiune – maritim, fluvial, lagunar, subacvatic, terestru și aerian, și vor include scenarii complexe adaptate provocărilor actuale de securitate.
La ediția din acest an a exercițiului Sea Shield vor lua parte peste 2.500 de militari din România și din alte 12 state partenere – Bulgaria, Canada, Franța, Germania, Grecia, Italia, Regatul Țărilor de Jos, Polonia, Portugalia, Spania, Statele Unite ale Americii și Turcia, cu 48 de nave și ambarcațiuni, 64 de vehicule de luptă, zece aeronave și zece sisteme autonome fără pilot.
Forțele Navale Române vor participa cu aproximativ 1.500 de militari și cu 33 de nave și ambarcațiuni maritime și fluviale (printre care și trei fregate, două nave purtătoare de rachete, un dragor maritim, un vânător de mine, un monitor, două vedete blindate și patru vedete fluviale), 14 vehicule de luptă, patru sisteme autonome fără pilot și două elicoptere navalizate.
Sea Shield este coordonat anual de Comandamentul Componentei Navale ‘Viceamiral Ioan Georgescu’ și are ca scop creșterea nivelului de interoperabilitate între structurile participante, într-un cadru multinațional întrunit, cu participarea tuturor categoriilor de forțe ale Armatei României, precum și optimizarea efortului instituțiilor din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională.
”Prin desfășurarea acestui exercițiu, structurile naționale și aliate își vor consolida procedurile de acțiune în comun și relațiile de cooperare, în vederea menținerii unui climat de securitate stabil în regiunea Mării Negre și pe flancul estic al Alianței Nord-Atlantice’‘, a informat MApN.

