Ministrul Apărării: Azi-noapte, 21 de drone s-au îndreptat spre România, dar nu au intrat în spațiul aerian
Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că nu mai puțin de 21 de drone s-au îndreptat, în noaptea de luni spre marți, spre România, însă niciuna nu a pătruns în spațiul aerian național. Oficialul a precizat că Armata Română a fost pregătită pentru orice scenariu.
„Situația de la Plauru, de noaptea trecută, nu a presupus o incursiune în spațiul aerian românesc. Azi noapte au venit 21 de drone înspre România, nu au intrat în România. Se întâmplă uneori să mai intre într-o porțiune foarte îngustă. Avem măsuri pentru a contracara aceste situații în funcție de gravitatea consecințelor. Nu tot timpul putem să prindem pe radare aceste situații. E o chestiune de relief și de zona în care se poate angaja o dronă, pentru că nu poți să o dobori dacă asta ar presupune o explozie deasupra a două-trei case. Armata Română analizează toate aceste scenarii”, a declarat ministrul Apărării.
Potrivit Ministerului Apărării Naționale, forțele ruse au lansat, marți dimineață, o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România, în județul Tulcea. Au fost raportate și elemente de vehicul aerian căzute pe teritoriul național, în zona localității Plauru.
Populația din zonă a primit un mesaj RO-Alert, iar două aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române, aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană, au decolat în jurul orei 01:40 de la Baza 86 Aeriană Fetești.

