Mii de italieni au protestat la Roma. S-a cerut implicarea guvernului în eradicarea femicidului
Violenţa împotriva femeilor pare să fi scăpat de sub control și în Italia. Mii de persoane au ieşit ieri pe străzile Romei ca să ceară o mai multă implicare a autoritățile în combaterea acestui fenomen. De la începutul anului s-au înregistrat 77 de cazuri de femicid în peninsula, susţin organizatorii protestului.
Manifestaţia a fost organizată de mişcarea feministă Non Una Di Meno – Niciuna mai puţin – în preajma Zilei Internaţionale dedicate luptei împotriva violenţei domestice. Iar punctul de întâlnire a fost Piaţa Republicii din capitală Italiei.
”Am plecat toate și ne vom întoarce toate și niciuna nu va rămâne în urmă”. Este principalul mesaj pe care au încercat să-l transmită organizatorii protestului de la Roma.
Organizatorii protestului susţin că numărul mare de cazuri de femicid înregistrate anul acesta, aproape 80 în total, în peninsulă, nu reflectă dimensiunea reală a fenomenului, pentru că multe cazuri de violenţă şi discriminare de gen rămân neraportate. Asociația cere pedepse mai mari pentru astfel de fapte îndreptate împotriva femeilor.

