Mii de italieni au protestat la Roma. S-a cerut implicarea guvernului în eradicarea femicidului

23 November 2025, 14:56 (actualizat 23 November 2025, 14:57)

Violenţa împotriva femeilor pare să fi scăpat de sub control și în Italia. Mii de persoane au ieşit ieri pe străzile Romei ca să ceară o mai multă implicare a autoritățile în combaterea acestui fenomen. De la începutul anului s-au înregistrat 77 de cazuri de femicid în peninsula, susţin organizatorii protestului.

Manifestaţia a fost organizată de mişcarea feministă Non Una Di Meno – Niciuna mai puţin – în preajma Zilei Internaţionale dedicate luptei împotriva violenţei domestice. Iar punctul de întâlnire a fost Piaţa Republicii din capitală Italiei.

”Am plecat toate și ne vom întoarce toate și niciuna nu va rămâne în urmă”. Este principalul mesaj pe care au încercat să-l transmită organizatorii protestului de la Roma.

Organizatorii protestului susţin că numărul mare de cazuri de femicid înregistrate anul acesta, aproape 80 în total, în peninsulă, nu reflectă dimensiunea reală a fenomenului, pentru că multe cazuri de violenţă şi discriminare de gen rămân neraportate. Asociația cere pedepse mai mari pentru astfel de fapte îndreptate împotriva femeilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite