Mexicul acceptă să găzduiască echipa națională a Iranului la Cupa Mondială

Iranul se pregătește în prezent în Antalya, Turcia / Profimedia Images
26 May 2026, 12:09 (actualizat 26 May 2026, 14:51)

Președinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, a acceptat ca echipa națională a Iranului să fie cazată pe teritoriul Mexicului în timpul Cupei Mondiale, afirmând că Statele Unite nu au dorit să găzduiască selecționata iraniană, conform BBC.

Sheinbaum a declarat că guvernul său a fost contactat de FIFA, după ce SUA au transmis că nu doresc ca echipa Iranului să se cazeze pe teritoriul lor în timpul turneului.

„Nu avem niciun motiv să le refuzăm posibilitatea de a sta în Mexic”, a spus Sheinbaum. „Statele Unite nu vor ca echipa iraniană să rămână peste noapte, dar ei vor juca trei meciuri acolo. Așa că ne-au întrebat: ‘Pot să stea peste noapte în Mexic?’ Și am spus: ‘Da, nici o problemă’”.

Ulterior, luni, FIFA a confirmat că baza de antrenament a Iranului va fi la Centro Xoloitzcuintle din Tijuana, Mexic.

Inițial, Iranul fusese repartizat în Tucson, Arizona, ca bază de cantonament, toate cele trei meciuri fiind programate în Statele Unite.

Totuși, războiul din Orientul Mijlociu și preocupările legate de securitate au generat incertitudini privind participarea echipei.

Cupa Mondială este organizată în comun de SUA, Canada și Mexic, iar Iranul urmează să joace: cu Noua Zeelandă pe 15 iunie la Los Angeles, cu Belgia pe 21 iunie la Los Angeles și cu Egipt pe 26 iunie la Seattle

Iranul se pregătește în prezent în Antalya, Turcia.

Ministrul sportului din Iran, Ahmad Donyamali, a confirmat că FIFA a promis că toți jucătorii vor primi vize pentru a participa la turneu.

„Președintele FIFA ne-a promis că toți jucătorii vor primi vize. Nu există niciun motiv pentru care să nu le primească”, a spus el.

Federația iraniană (FFIRI) a înaintat FIFA o listă de 10 condiții pentru participare, inclusiv solicitarea ca jucătorii și oficialii care au terminat serviciul militar în cadrul Corpului Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) să primească vize.

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat că jucătorii Iranului sunt bineveniți la turneu, dar persoanele cu legături cu IRGC ar putea fi supuse restricțiilor de intrare.

Mai mulți oficiali ai federației iraniene au fost întorși de la granița Canadei înainte de congresul FIFA din aprilie, din cauza unor legături cu IRGC.

Unii membri ai echipei au mers la ambasada SUA din Ankara pentru a depune cereri de viză pentru turneu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite