METEO. Vremea geroasă continuă în Muntenia și în sud-estul Transilvaniei
Încă o zi rece, chiar geroasă în unele zone, dar vestea bună este că temperaturile vor începe să crească ușor peste zi.
Vremea se va menține rece în prima parte a zilei în centrul și sud-estul țării, apoi ușor-ușor, temperaturile vor fi în creștere față de ziua trecută. Domină atmosfera însorită în majoritatea regiunilor, cu excepția nord-vestului pe unde vor fi câțiva nori trecători. Vântul va fi domol iar maximele se vor încadra între 2 și 12 grade.
În Capitală, ziua a început cu ger și ceață, dar la amiază soarele va îmblânzi puțin temperaturile chiar dacă acestea rămân foarte scăzute pentru această perioadă. Maxima va fi în jur de 4 grade.
Și la munte va fi foarte frig, cu nopți și dimineți geroase. Cerul va fi senin, însă înnorări vor apărea în Carpații Occidentali iar vântul va sufla slab. Temperaturile din stațiuni vor fi de această dată apropiate de normalul perioadei.
Miercuri, vremea va continua să se încălzească, dar totuși dimineața va fi ger în Muntenia, în estul și sud-estul Transilvaniei. Cerul va fi senin în cea mai mare parte a zilei, însă vântul se va intensifica în Banat. Temperaturile maxime se vor încadra între 4 și 12 grade iar cele mai ridicate valori se vor înregistra în Banat, Crișana și Maramureș.
Vremea în Europa
În Peninsula Iberică, temperaturile vor scădea ușor iar cerul va fi mai mult noros în mare parte din continent. În Arhipelagul Britanic, Franța și Germania vor fi ploi, lapoviță și ninsori și se vor acumula cantități mari de apă.
Și în Peninsula Scandinavă întâlnim precipitații sub toate formele, ploaie, lapoviță și ninsoare.
În schimb, în estul și centrul continentului vremea va fi mai liniștită, dar în sud-est vor fi ploi însemnate cantitativ.

