METEO. Soare și temperaturi ridicate în toată țara. La munte, stratul de zăpada începe să se topească
Miercuri, vremea va fi frumoasă în toată țara și va fi mai cald decât ieri, așadar vom avea temperaturi peste normalul perioadei.
Atmosfera se va menține însorită iar în estul și nordul teritoriului trecător vor fi ușoare înnorări. Vântul va sufla slab iar la altitudini mari se va înteți din când în când. Maximele vor fi cuprinse între 9 grade în estul Transilvaniei și 20 de grade în Banat.
În Capitală ne vom bucura de o zi foarte reușită cu soare generos și fără nori. Temperatura maximă va atinge 18 grade.
Și la munte găsim vreme caldă, e drept că dimineața și noaptea încă este destul de frig, dar la amiază temperaturile vor fi ridicate pentru început de martie. Stratul de zăpada a început să se topească iar pe alocuri vor mai fi câțiva nori pe cer. Vântul își va face simțită prezența doar la altitudini mari.
Joi, vremea va fi deosebit de caldă pentru luna martie iar cerul va fi mai mult senin fără nori. Vântul abia se va simți iar temperaturile maxime se vor încadra între 14 grade în estul Transilvaniei și 23 de grade în sudul Banatului. Pe la câmpie , dimineața vor fi condiții de ceață.
Vremea în Europa
În Europa vremea va fi destul de schimbătoare. Cerul va avea înnorări în sud-vest dar și în nord-estul, vor fi precipitații sub formă de ploaie, lapoviță sau ninsoare, iar vântul va avea intensificări în Peninsula Iberică.
Și în nord, În Peninsula Scandinavă întâlnim precipitații sub toate formele și vânt.
Iar în restul continentului vremea va fi frumoasă, iar temperaturile vor fi în creștere.

