Marţi, în a treia zi de Paşte, nu se face școală. “A fost o scăpare din anul precedent”, spune ministrul Educației
“În 18 aprilie, în Contractul Colectiv de Muncă, cadrele didactice din învățământul preuniversitar au liber. Și nu este foarte clar pentru elevi ce se va întâmpla. Și atunci voi da o notă către toate școlile din România, către toate inspectoratele școlare, în care vom spune că această zi este liberă. A fost o scăpare din anul precedent, când s-a stabilit acest lucru”, a declarat ministrul Pavel Năstase.
De miercuri, 19 aprilie, începe vacanța de primăvară.
Practic, elevii se vor bucura de o vacanță prelungită în această primăvară: începe pe 15 aprilie și se termină pe 2 mai.

