Mark Rutte, la Summitul B9 și Țările Nordice de la Vilnius: Armata americană va rămâne staţionată în Europa

3 June 2025, 06:32 (actualizat 3 June 2025, 07:30)

Secretarul general al NATO Mark Rutte a dezminţit luni că Statele Unite şi-ar putea reconsidera prezenţa militară în Europa, afirmând că, din contră, Washingtonul va menţine o desfăşurare ”convenţională foarte puternică” pe Bătrânul Continent, transmite Euronews.

Mark Rutte, secretar general al NATO: Din ianuarie, primesc două întrebări de la aliații europeni. Prima întrebare: sunt SUA încă dedicate față de NATO? Răspunsul este da. Dedicate față de NATO, dedicate Articolului 5, iar acest lucru a fost repetat de multe ori de președintele Trump, în multe reuniuni. Așa că singura mea sugestie pentru mulți colegi europeni este să dați drumul la televizor pentru a-l putea auzi spunând acest lucru. Nu mă întrebați pe mine. El este foarte clar în această privință. Dar există o așteptare, așteptarea că vom cheltui mai mult, pentru că trebuie să cheltuim mai mult pentru apărarea noastră. Dar, de asemenea, pentru că este corect să ne egalizăm cheltuielile cu cheltuielile pe care SUA le fac în prezent.

A doua întrebare este: bine, dar ar putea retrage trupele brusc? Şi exact așa cum a spus președintele Duda, nu există absolut niciun indiciu în acest sens. Ceea ce știm este că SUA, alături de Europa, desigur, trebuie să aibă grijă și de Orientul Mijlociu, trebuie să aibă grijă de Indo-Pacific. Și este logic că, în timp, pe măsură ce ne dezvoltăm, SUA vor pivota ceva mai mult spre Asia. Dar sunt absolut convins că, de
asemenea, pe termen lung, va exista o prezență convențională foarte puternică a SUA în Europa, alături de prezența nucleară, umbrela nucleară, garantul nostru suprem al libertății noastre, va exista o prezență
convențională foarte puternică a SUA în Europa, nu există niciun dubiu în această privinţă
, a declarat luni, la o conferinţă de presă, la Vilnius, Mark Rutte.

Însă eu sunt convins că va exista o prezenţă convenţională americană foarte puternică în Europa, alături de prezenţa nucleară”, a declarat secretarul general la NATO în marja unui summit în capitala Lituaniei al Celor Nouă de la Bucureşti (B9) şi ţărilor nordice.

Peste 80.000 de militari americani staționați în Europa

Aceste declaraţii ale lui Mark Rutte vor să liniştească temeri europene, din cauza negocierilor între Statele Unite şi Europa în vederea opririi războiului din Ucraina , potrivit cărora administraţia Trump ar putea reduce sau şi-ar putea retrage trupele din Europa.

În februarie, secretarul american al apărării Pete Hegseth îi avertiza pe europeni, în cursul unei vizite în Polonia, că trupele americane de pe continent sunt ”importante”, dar că nu ”pot să presupună că prezenţa americană va dura etern”.

Statele Unite aveau, la începutul lui 2025, 84.000 de militari staţionaţi în Europa, potrivit unui raport al Council on Foreign Relations, în care se arată că, pe perioada invadării Ucrainei de către Rusia, numărul total al trupelor americane a variat între 75 000 şi 105 000 de oameni.

Preşedintele lituanian Gitanas Nauseda a declarat, la rândul său, susţinând declaraţiile lui Mark Rutte, că nu a primit niciun indiciu al unei retrageri sau reduceri a trupelor americane în Europa.

El a anunţat că aproximativ 1.000 de militari americani se află ”alături de militari germani, norvegieni şi de prezenţa avansată consolidată a NATO”, din care fac parte grupuri tactice în Estonia, Letonia, Lituania şi Polonia.

”Suntem pregătiţi să creştem acest număr, dacă administraţia americană dă dovadă de voinţă politică”, a anunţat preşedintele lituanian.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite