Marius Lazurca: Instituțiile naționale de securitate trebuie să fie preocupate de ingerințele altor state, nu de conversațiile românilor între ei sau cu ei înșiși, în spațiul public românesc

7 May 2026, 13:43 (actualizat 7 May 2026, 13:44)

România are nevoie de instrumente instituționale prin care să poată detecta și combate ingerințele străine, care au rădăcina în alte state, fenomenele de manipulare a informației și încercările de influențare a conversațiilor între cetățenii români între ei și cu instituțiile statului român. Aceasta este tema reală de Securitate a țării, iar grija noastră și  este să nu intervenim în conversația publică, să nu diminuăm cu nici un gram sau milimetru libertatea românilor de a se exprima cum doresc despre ceea ce doresc, acesta fiind un drept câștigat la Revoluție, prevăzut în Constituția României, a declarat, consilierul prezidențial pentru Securitate Națională și Politică Externă, Marius Lazurca, în cadrul emisiunii Articolul 7, moderată de Mihaela Crăciun.

 Consilierul prezidențial Marius Lazurca a precizat că România își împărtășește grijile și soluțiile  legate de Securitatea țării cu partenerii săi – Statele Unite, state din Uniunea Europeană, și oferă lecțiile învățate, dar și învăță de la ei lecțiile pe care  aceștia le-au absorbit cu privire la această temă – Securitatea țării, plecând de la securitatea cibernetică. Marius Lazurcă a discutat cu Mihaela Crăciun, despre pericolul manipulării informațiilor pe rețelele de socializare de către agenți de influență ai altor state.

“Dacă felul în care adevărul sau lipsa lui se naște în conversația românilor cu ei înșiși sau între ei nu reprezintă o temă de securitate națională, ci ceea ce libertatea de expresie produce în mod organic, este adevărat, tot atât de adevărat este că instituțiile naționale de securitate, de ordine publică, politice trebuie să fie preocupate mai cu seamă când un stat străin încearcă să influențeze prin neadevăruri, prin manipulare, propagandă,  conversația românilor cu ei înșiși, cu propriile instituții. Abia aceasta este  o temă importantă de securitate națională.  Este o temă importantă, despre care vorbim cu partenerii noștri, care admit că în egală măsură sunt expuși, se confruntă cu ele, care caută soluții și nu au găsit soluții pentru ele. Nu au găsit arhitectura  instituțională ideală pentru a detecta, atribui și combate aceste procese de manipulare a informației, de distribuție a falsurilor, de propagandă străină șamd. Toți suntem în aceeași oală. Vorbim între noi pentru a găsi soluții”, a subliniat consilierul prezidențial Marius Lazurca.

Consilierul pe probleme de Securitate al președintelui Nicușor Dan a amintit că libertatea de exprimare este un drept al românilor prevăzut în Constituție, iar aceasta este una dintre valorile democrației susținute de șeful statului.

“Ne-am câștigat libertatea de a spune “nu”, de a spune  “poate”, „să mai vedem”, de a nu fi de acord, ne opune, de a fi rezervați, entuziaști, pe de altă parte, de a fi în dezacord , de a ne sincroniza unii cu alții. În fond, Sănătatea unei democrații se vădește în vitalitatea dezacordurilor dintre noi și asta e important pentru președintele țării – să nu intervenim în acest  flux al libertății de expresie al românilor  pentru că ei au plătit la Revoluție acest drept de a se exprima liber”, a subliniat  Marius Lazurcă.

În același timp, securitatea nu începe și nu se termină la Vama Nădlac, a mai arătat consilierul prezidențial.

Consilierul prezidențial a vorbit, în cadrul emisiunii Articolul 7,  și despre colaborarea cu Ucraina pe teme de Securitate și în domeniul economic, dar și în ce privește comunitățile istorice românești. Relația cu Republica Moldova și perspectivele acesteia de integrare europeană, precum și abordarea diplomatică a relațiilor cu noua conducere de la Budapesta sunt alte două teme discutate de Mihaela Crăciun împreună cu invitatul său, consilierul prezidențial Marius Lazurcă. Summit-ul B9 de la București și poziționarea României față de aliații și partenerii săi din NATO și Uniunea Europeană au fost vârful de lance al discuțiilor din cadrul emisiunii Articolul 7, în avanpremiera evenimentului din data de 13 mai.

Președintele Nicușor Dan și omologul său polonez, Karol Nawrocki, vor coprezida, pe 13 mai, la Palatul Cotroceni, Summitul București 9 (B9) și al Țărilor Nordice, evenimentul având tema generală “Delivering More for Transatlantic Security”, potrivit Administrației Prezidențiale.

Formatul București 9, inițiat în 2015 de România și Polonia, reunește țările de pe Flancul estic al NATO: România, Republica Polonă, Republica Bulgaria, Ungaria, Republica Cehă, Republica Slovacă, Republica Estonia, Republica Lituania și Republica Letonia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite