Marco Rubio, în vizită oficială la Budapesta: ”Relația dintre SUA și Ungaria este foarte apropiată”
Secretarul de stat american Marco Rubio se află în vizită oficială la Budapesta. Șeful diplomației americane a purtat discutii cu ministrul de externe Peter Szijjarto şi cu premierul Viktor Orbán.
Potrivit Departamentului de stat, pe agenda secretarului de stat au figurat subiecte care vizează interesele Statelor Unite și ale Ungariei în regiune, parteneriatul energetic dintre cele două țări, dar și procesele de pace.
Publicația The Times notează însă că deplasarea diplomatului american are ca scop principal exprimarea sprijinului politic față de liderul de la Budapesta, care se confruntă cu o provocare electorală fără precedent.
Alegerile parlamentare din aprilie ar putea schimba radical scena politică ungară. Viktor Orban este contestat de Peter Magyar, fost membru al guvernului, al cărui partid, Tisza, conduce în sondajele de opinie.
Secretarul de stat american Rubio a participat sâmbătă la Forumul de Securitate de la München, iar duminică s-a intalnit la Bratislava cu premierul slovac Robert Fico.
Marco Rubio, secretarul american de stat: Relatia dintre Statele Unite şi Ungaria este foarte apropiată în prezent, şi nu este apropiată la modul retoric, ci este apropiată prin acţiunile care se întreprind. Şi o dovadă este chiar acordul pe care l-am semnat astăzi şi care se bazează pe o întâlnire istorică pe care aţi avut-o în noiembrie la Casa Albă cu preşedintele (n.r. Donald Trump) şi la care am avut onoarea să fiu prezent. Ați vorbit despre cele 17 investiţii. Pentru cei care cred că Ungaria este izolată, acesta este un exemplu al faptului că nu este cazul. Sub conducerea prim-ministrului, este o creştere a numărului de companii americane.
Viktor Orban, prim-ministrul Ungariei: Traversăm o epocă de aur în ceea ce priveşte relaţia dintre Statele Unite şi Ungaria. Din ianuarie anul trecut, au fost făcute 17 investiţii americane în Ungaria. Este un record al ultimilor 10 ani. Ungurii pot călători în SUA fără viză. Ungaria a fost invitată în Consiliul Păcii.

