Mai multi părinţi şi elevi critică organizarea de olimpiade naţionale simultan. Explicațiile Ministerului Educației
Mai multi părinţi şi elevi au criticat faptul că Ministerul Educației organizează simultan olimpiade naţionale, iar cei care vor să participe la mai multe concursuri nu au cum. Sunt peste 500 de teste, le raspunde ministrul, așa că este imposibil să nu se suprapună. Psihologii îi sfătuiesc pe părinţi să fie realişti cu potenţialul copiilor şi să nu forţeze participarea acestora la prea multe olimpiade.
În această perioadă sunt programate etapele naţionale pentru aproape 30 de olimpiade la care pot participa elevi din clasele V-XII. Unii elevi au încercat să se califice la faza naţională la mai multe materii.
Radu, elev: (Eşti prima dată la faza naţională?) Da. Şi eu am încercat şi nu am reuşit să trec la mai multe. Am încercat la Fizică, am ajuns la etapa judeţeană şi acolo m-am oprit.
Am mai fost şi la Fizică şi la Matematică. (Tot anul ăsta?) Da. Dar am rămas la locală. (Nu e greu să înveţi pentru trei olimpiade diferite?) Ba da, dar nu am învăţat aşa de mult. (Şi de ce te-ai înscris?) La Matematică îmi place, la Fizică mai mult m-a pus profa şi la Chimie îmi place foarte mult.
Părinţii spun că îi susţin pe copii să participe la concursuri.
Noi am fost mai rezervaţi că de obicei mergea la mai multe olimpiade, dar, anul ăsta, având capacitatea, ne-am rezumat doar la o olimpiadă. Nu se pune presiune pe copil, el învaţă de plăcere.
Da, copilul a mai participat şi la Olimpiada Naţională de Mizică, la Matematică. (Şi nu e greu?) Este greu, dar e şi plăcut pentru că este pasionat.
Unii partinti sunt nemulţumiti că anumite olimpiade se suprapun, iar elevii nu reuşesc să ajungă la toate concursurile la care şi-ar dori. Sfatul psihologilor este ca părinţii să echilibreze bine balanţa între dorinţa copiilor şi capacitatea lor.
Iulia Cruţ, psihoterapeut: Evident că e mai greu să faci ceva ce nu ţi se potriveşte pentru că fie copil, şi noi ca adulţi mai facem lucrul ăsta, căutăm să-i mulţumim pe ceilalţi şi în special foarte tare ne dorim să mulţumim părinţii, profesorii şi atunci o să încerc cât de tare pot eu să mulţumesc pe toată lumea, chiar dacă asta este împotriva firii mele. Ce se întâmplă de obicei este că un copil colapsează exact când ar avea nevoie cel mai mult să performeze.
Ministrul Educaţiei a explicat de ce se ajunge la această suprapunere.
Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Ministerul organizează 375 de olimpiade, concursuri de diverse tipuri, finanţate. La care mai adăugăm 140 fără finanţare, dar tot sub cupola noastră. Dacă le adunăm pe cele două ajungem în jur de 515. Vă rog să ne gândim cum putem să organizăm pe parcursul unui an şcolar aceste concursuri şi olimpiade de diverse tipuri, astfel încât să nu apară unele suprapuneri. Vă spun, fizic, logic, nu se poate.
Anumite premii obţinute la olimpiadele naţionale le asigură elevilor un loc la liceu fără susţinerea examenului de admitere. În unele cazuri, de aici rezultă şi interesul crescut de a participa la cât mai multe olimpiade.

