Mai mulţi cetăţeni moldoveni, evacuaţi din Dubai printr-o rută organizată de autorităţile române
Mai mulţi cetăţeni moldoveni sunt evacuaţi din Dubai printr-o rută organizată de autorităţile române, pe traseul Muscat (Oman) – Bucureşti, prin intermediul programului rescEU, parte a Mecanismului de Protecţie Civilă al UE. Cursa a plecat joi din Dubai şi urmează să ajungă la Bucureşti vineri, informează MOLDPRES.
Ambasada Republicii Moldova la Abu Dhabi menţine contactul cu cetăţenii moldoveni din Emiratele Arabe Unite şi Bahrain şi oferă sprijin consular la solicitare. În Israel, situaţia de securitate rămâne neschimbată; starea de urgenţă a fost prelungită până la 23 martie, iar restricţiile actuale sunt valabile până la 14 martie. Ambasada Republicii Moldova continuă să monitorizeze evoluţiile şi să acorde sprijin consular.
În Qatar, situaţia rămâne în mare parte stabilă, spaţiul aerian fiind parţial redeschis pentru curse limitate, iar Ambasada la Doha continuă să gestioneze solicitările şi să identifice opţiuni de tranzit sau plecare pentru cetăţenii moldoveni. Majoritatea cetăţenilor care au reuşit să părăsească Statul Qatar au utilizat rute terestre către Arabia Saudită, în special spre Riad, iar în unele cazuri către Dubai, de unde şi-au continuat călătoria cu zboruri către destinaţii europene sau Istanbul. O parte dintre evacuări au fost realizate cu sprijinul ambasadelor României şi Poloniei.
Republica Turcia rămâne un punct important de tranzit pentru cetăţenii care părăsesc regiunea, iar Ambasada Republicii Moldova la Ankara monitorizează evoluţiile şi menţine legătura cu cetăţenii moldoveni din statele pentru care este acreditată prin cumul. Totodată, Ambasada Republicii Moldova la Baku continuă să urmărească situaţia de securitate şi să menţină contactul cu autorităţile competente şi partenerii diplomatici pentru evaluarea evoluţiilor din regiune. Sursa: Agerpres

