Locatarii unui bloc din Sectorul 4, terorizați de o vecină care a transformat propriul apartament și casa scării în depozit de gunoaie

16 October 2025, 19:04 (actualizat 16 October 2025, 19:13)

Zeci de locatari din Sectorul 4 al Capitalei sunt terorizați de o vecină care de ani de zile are apartamentul plin cu tot felul de deșeuri și pentru că acestea nu îi mai încap în locuință, femeia a transformat mai nou și casa scării în depozit de gunoaie. Un adevărat focar de infecție. Deși a fost amendată în repetate rânduri de autorități și somată să igienizeze locul, problema a rămas nerezolvată.

Femeia a fost amendată de mai multe ori de poliția locală și somată să arunce deșeurile, dar nu a făcut nimic.

La ultimul control, când reprezentanții primăriei au amendat-o pe femeie cu 2.000 de lei, aceasta abia a putut deschide ușa apartamentului din cauza gunoaielor depozitate.

DRAGOŞ POROJNICU – jurnalist TVR: Pentru a putea ajunge la apartamentele lor, proprietarii trebuie să treacă pe lângă deșeuri depozitate pe casa scării. Pe lângă mizeria de nedescris, mirosul este insuportabil.

Avocații consultați de Știrile TVR ne spun că pot lua măsuri și asociațiile de proprietari.

CRISTIAN ENE – avocat: Administratorul transmite o notificare. În cazul în care locatarul nu se conformează notificării să ridice de îndată obiectele depozitate pe spațiul comun, acesta poate fi amendat de către administrator cu o amendă între 500 până la 2.500 de lei. Dacă aceasta nu se conformează să le ridice ulterior amendării, atunci administrația poate lua o decizie de ridicare a tuturor obiectelor pe cheltuială femeii. Dacă nici după aceste demersuri nu se soluționează problema, atunci se poate sesiza Inspectoratul pentru Situații de Urgență.

Dacă nici așa nu se rezolvă problema, Direcția de Sănătate Publică poate amenda asociația de proprietari. Într-un răspuns pentru Știrile TVR, Primăria Sectorului 4 a spus că o poate ajuta pe femeie să scape de deșeuri dacă este și ea de acord.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite