Un bărbat din județul Bacău a ridicat în curtea sa un adevărat munte de gunoaie. Mirosul a devenit greu de suportat
Zeci de tone de gunoaie s-au adunat lângă casele oamenilor dintr-un sat din județul Bacău, după ce un localnic a strâns ani la rând deșeuri de tot felul. Ce a început ca o obsesie personală s-a transformat într-un pericol pentru întreaga comunitate, iar autoritățile încearcă acum să elimine groapa de gunoi improvizată.
Un munte de gunoaie, înalt de peste 10 metri, domină o parte din satul Seaca, din comuna băcăuană Dărmănești.
Localnicii spun că un vecin adună de ani întregi deșeuri din diferite locuri și le depozitează în propria curte.
În timp, zona s-a transformat într-o adevărată groapă de gunoi, iar mirosul a devenit greu de suportat.
Oamenii au cerut ajutorul autorităților, însă nici avertismentele și nici amenzile nu l-au făcut pe bărbat să renunțe.
Cu ajutorul unui executor judecătoresc, primăria a început lucrările pentru curățarea zonei.
Autoritățile locale se tem că printre gunoaie este și muniție rămasă neexplodată. Specialiștii estimează că va dura cel puțin o săptămână până când întreg muntele de gunoi va fi lichidat.

