Localităţile care au mai puțin de 1.500 de locuitori ar urma să rămână fără viceprimari

25 June 2025, 21:45

Localităţile care au mai puțin de 1.500 de locuitori ar urma să rămână fără viceprimari, deorece această funcție se va desfiinţa. Măsura este cuprinsă în programul de guvernare și, potrivit documentului, va intra în vigoare de anul viitor. Dar nu toți experții în administrație publică o susțin.

Comuna Pardoși din județul Buzău are puțin peste 300 de locuitori, majoritatea vârstnici. În organigrama primăriei sunt prevăzute 10 funcții, însă sunt ocupate doar opt, dintre care una de primar și alta de viceprimar. Veniturile primăriei din taxele și impozitele locale sunt de 100.000 de lei pe an, în timp ce cheltuielile depășesc 800.000 de lei. Primarul care este la al doilea mandat are un venit brut de 9.660 de lei, iar viceprimarul, tot la al doilea mandat, câștigă lunar 7.590 de lei.

Nicolae Ștefan, viceprimar, comuna Pardoși, județul Buzău: (n.r., întrebare: Credeți că domnul primar ar face față dacă postul dvs s-ar desființa?) Cu siguranță face față, datorită pregătirii pe care o are, dar ar fi mult mai dificil. Timpul ar fi mai lung în rezolvarea unor probleme.

Iulian Preda, primar, comuna Pardoși, județul Buzău: Ar fi de preferat să se reducă numărul de consilieri și să rămână viceprimarul. Practic, cam toată activitatea lor se rezumă la 2-3 ore de muncă pe lună.

În rândul localnicilor, părerile sunt împărțite.

E și la pensie vicele. Ar putea să plece liniștit.

Că desființezi un post de viceprimar este nimic.

Nu de aceeași părere sunt și oficialii care au prins această măsură în programul de guvernare. Ea ar urma să intre în vigoare de anul viitor, 1 ianuarie.

Cseke Attila, ministrul Dezvoltării: Vom propune desființarea funcției de viceprimar la UAT-urile sub 1.500 locuitori. Avem 429 de astfel de UAT-uri.

Dragoș Dincă, prof. univ., Administrație Publică, SNSPA: Sunt multe întrebări privind această măsură. De ce localitățile până în 1.500 de locuitori? Conform legislației în vigoare, o localitate nu ar trebui să existe dacă nu are 1.500 de locuitori. De ce nu ne uităm la localitățile până în 5.000 de locuitori. Pe de altă parte, viceprimarul este o funcție politică, el este înlocuitorul de drept al primarului. Ce se întâmplă în situația în care primarul este indisponibil? Cine îi va ține locul? Încă nu avem un răspuns la o astfel de întrebare.

Din cele 318 orașe din România, mai mult de jumătate au peste 10.000 de locuitori, în timp ce, din cele 2.862 de comune, doar 12,4% se încadrează între 5.000 și 10.000 de locuitori.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite