Litoralul românesc duce lipsă de turiști în plin sezon estival, după ce bugetarii au refuzat voucherele de vacanță
Aglomerația din timpul verii de pe plajă și de la terase pare să fi devenit o amintire. Mulți bugetari au refuzat voucherele de vacanță, după ce valoarea lor s-a diminuat, și nu și-au mai cumpărat sejururi la mare. Creșterea TVA-ului și facturile mai mari pe care le-ar putea avea de plătit în următoarele luni au pus vacanțele românilor în coada listei de priorități. Iar cei care și-au rezervat din timp un buget pentru vacanțe și au ajuns la mare au destule nemulțumiri.
În anii trecuți, în vârf de sezon, în stațiunile de la mare era forfotă. Cu greu găseai un loc de parcare, o masă liberă la terase, iar pentru șezlonguri se făceau rezervări. Acum, în plin sezon estival, turiștii sunt puțini. Pe falezele din stațiuni abia se mai plimbă cineva, iar pe plajă sunt multe șezlonguri libere. Turiștii care au ajuns totuși la mare încearcă să se relaxeze, dar au și destule nemulțumiri.
Mâncarea în primul rând, care e cam făcută pe fugă. Și nu e ce ar trebui.
Apa murdară, sezlongurile la fel, nu sunt întreținute.
Sunt prețurile destul de mari și, comparativ cu veniturile, nu prea e rentabil.
La aceste nemulțumiri se adaugă prezența vânzătorilor ambulanți de pe plaje, care comercializează covrigi sau gogoși și a celor care caută recipiente reciclabile în coșurile de gunoi.
Cristian Bărhălescu, manager agenție de turism și vicepreședinte ANAT Sud-Est: Avem probleme cu accesibilitatea, calitatea plajelor, calitatea spațiilor verzi și satisfacția în general a turiștilor pe stațiune. Este evident, când intri în Mamaia, că a scăzut atractivitatea acestei stațiuni.
Operatorii din turism se plâng de poverile fiscale pe care le duc, în ciuda eforturilor pe care le fac să investească în sectoarele de plajă.
Cristian Bartha, administrator sector de plajă din Mamaia: Noi am creat pe plajă toalete pentru turiști, am făcut bază de fitness, avem bază nautică, loc de joacă pentru copii. Ne măresc chiria în fiecare an cu zeci de mii de lei, nejustificat după părerea mea. Nu mai putem face față la asemenea cheltuieli.
Diminuarea valorii voucherelor de vacanță și creșterea TVA-ului, în plin sezon estival, i-au determinat pe mulți români să renunțe la planurile de vacanță pe litoralul românesc.
Adrian Voican, președinte ANAT: Și această teamă de criză economică, financiară, de mărire a austerității, de creștere a TVA-ului în turism. Toate acestea ne lovesc. Și probabil că unii dintre turiști spun că vacanța de anul acesta a fost anul trecut.
Valoarea de 1.600 de lei, cât au avut-o voucherele de vacanță până anul acesta, impulsiona românii să meargă în vacanță în România, chiar dacă mai cheltuiau sume considerabile din propriile buzunare. Acum, în lipsa turiștilor, hotelierii scad prețurile, fac oferte cu nopți de cazare gratuite, dar turiștii sunt tot puțini.

