UDMR: Dacă premierul desemnat ne va invita la discuții, îi vom asculta propunerile

Kelemen Hunor
14 June 2026, 13:45 (actualizat 14 June 2026, 21:12)

Liderii UDMR s-au întrunit în şedinţă duminică seara, pentru a stabili dacă îi acordă sau nu sprijin politic lui Adrian Veştea pentru funcţia de prim-ministru, a anunţat liderul deputaţilor formaţiunii, Csoma Botond.

ACTUALIZARE “Dacă premierul desemnat ne va invita la discuții, îi vom asculta, desigur, propunerile, așa cum am făcut și în cazul lui Eugen Tomac. Aceasta este o atitudine corectă și responsabilă. Abia după ce vom ști pe ce majoritate parlamentară se bazează, ce program de guvernare propune și ce echipă de miniștri are în vedere, vom putea lua o decizie responsabilă cu privire la poziția UDMR“, a transmis duminică seara UDMR.

Iată mesajul integral al UDMR, postat de liderul Kelemen Hunor:

“Lecția ultimelor săptămâni este clară: o țară poate fi guvernată doar cu o majoritate parlamentară stabilă, un program de guvernare clar și decizii asumate.

Eugen Tomac și-a depus mandatul de formare a Guvernului după ce a devenit evident că nu există majoritatea necesară pentru învestirea Cabinetului.

Acum, șeful statului l-a desemnat pe Adrian Veștea, politician al Partidului Național Liberal și fost ministru al Dezvoltării, pentru funcția de prim-ministru. Totuși, modul în care a fost făcută această desemnare ridică întrebări: poate fi începută formarea Guvernului ocolind realitățile parlamentare și politice, urmând ca abia după desemnare să se clarifice dacă există o majoritate parlamentară în spatele candidatului și care este poziția Partidului Național Liberal față de această nominalizare?

Dacă premierul desemnat ne va invita la discuții, îi vom asculta, desigur, propunerile, așa cum am făcut și în cazul lui Eugen Tomac. Aceasta este o atitudine corectă și responsabilă. Abia după ce vom ști pe ce majoritate parlamentară se bazează, ce program de guvernare propune și ce echipă de miniștri are în vedere, vom putea lua o decizie responsabilă cu privire la poziția UDMR.

Oamenii au dreptul să se aștepte ca, după această perioadă prelungită de incertitudine politică, România să aibă un guvern funcțional. În zilele următoare trebuie clarificate condițiile necesare pentru ca acest lucru să devină posibil.”

ACTUALIZARE: Conform surselor TVR INFO, UDMR decide va decide dacă îl susține pe Adrian Veștea după ședința PNL de luni.


El a precizat că UDMR a fost luat prin surprindere de hotărârea preşedintelui Nicuşor Dan de a-l nominaliza pe Adrian Veştea ca prim-ministru.

„Vom avea la ora 18:00 o şedinţă şi vom vedea ce vom face. (…) Sunt absolut sigur că decizia noastră nu se va rezuma la faptul dacă vom primi sau nu portofolii ministeriale în noul Guvern. Este o analiză mult mai complexă. Trebuie să vedem ce susţinere are domnul Veştea, din ce zonă. PSD nu ajunge pentru o majoritate”, a explicat parlamentarul UDMR, pentru Digi 24.

Csoma Botond a adăugat că UDMR se aştepta ca Eugen Tomac să renunţe la mandat, în condiţiile în care nu avea susţinere parlamentară, iar partidele din fosta coaliţie să formuleze o nouă propunere.

„Ne-am gândit că poate se vor flexibiliza puţin poziţiile politice după ce Tomac nu strânge majoritatea sau renunţă la mandat. Am crezut că va exista această situaţie când poziţiile politice se vor flexibiliza şi vom fi în acea situaţie când putem merge la Cotroceni cu o propunere de premier. Nu a fost aşa. Domnul Nicuşor Dan a făcut această desemnare”, a afirmat el.

Duminică dimineaţa, preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că Eugen Tomac şi-a depus mandatul de premier desemnat şi îl propune în locul acestuia pe Adrian Veştea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite