Liderii politici, mesaje de condoleanțe după decesul lui Ion Iliescu

5 August 2025, 18:17 (actualizat 5 August 2025, 20:33)

Guvernul a anunţat încetarea din viaţă a fostului preşedinte al României Ion Iliescu şi transmite condoleanţe familiei şi tuturor celor apropiaţi. Ion Iliescu avea 95 de ani. Liderii politici români au transmis la rândul lor mesaje de condoleanțe.

Partidul Social Democrat

„Am aflat cu mare tristețe vestea încetării din viață a președintelui Ion Iliescu – un om care a avut un rol esențial în istoria României moderne și în tranziția țării noastre spre democrație.

Ion Iliescu a fost un actor decisiv în construcția României post-comuniste. Cu empatie, echilibru și înțelepciune, a contribuit la stabilizarea politică a țării în momente decisive, la adoptarea valorilor democratice și la deschiderea drumului nostru european.

Chiar dacă vremurile au fost grele, iar deciziile – dificile, domnia sa a pus mereu mai presus interesul național.

Pentru mine, Ion Iliescu a fost și va rămâne un om al echilibrului și al construcției, un reper de decență în viața politică. Am învățat de la dânsul că puterea nu trebuie să fie niciodată motiv de orgoliu, ci o responsabilitate în slujba oamenilor.

Transmit întreaga mea compasiune familiei și celor apropiați. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”

Secretarul General al #PSD, Paul Stănescu.

Nicușor Dan, președintele României

”Istoria îl va judeca pe Ion Iliescu, personajul central al tranziției anilor ‘90.

Este obligația noastră să lămurim marile dosare ale epocii, pentru a merge asumat mai departe.

Dumnezeu să-l ierte!”

Ilie Bolojan, prim-ministrul României

”A încetat astăzi din viață Ion Iliescu, fost președinte al României și lider politic în perioada de după 1989.
A deținut funcția de șef al statului în mai multe rânduri și a condus principalul partid de stânga al acelor ani.
În timpul mandatului său, au fost adoptate documente și decizii care au influențat direcția României, între care Declarația de la Snagov și revizuirea Constituției din 2003, acte care au stat la baza unor schimbări majore în plan politic și instituțional.
Dispariția sa reprezintă încheierea unei etape semnificative din istoria recentă a țării, marcată de tranziția post-comunistă și de transformări esențiale în viața publică.
Ion Iliescu intră acum în istorie și la dreapta analiză a acesteia.
Transmit condoleanțe familiei, prietenilor și tuturor celor apropiați.”

Dominic Fritz, președintele USR

 Ion Iliescu a avut un rol important în orientarea strategică a României spre NATO şi Uniunea Europeană, dar nu poate fi trecută sub tăcere suferinţa celor care au plătit cu sânge la Revoluţie şi mineriade, transmite liderul USR, Dominic Fritz.

“Moartea lui Ion Iliescu este dureroasă nu din cauza plecării sale, ci pentru că ne lasă cu atâtea răni deschise. Da, a avut un rol important, în ultimul lui mandat, în orientarea strategică a României spre NATO şi Uniunea Europeană – o direcţie care ne defineşte şi astăzi. Dar nu putem trece sub tăcere – da, nici astăzi – suferinţa celor care au plătit cu sânge la Revoluţie şi mineriade pentru dreptul la libertate şi democraţie. Nu putem trece sub tăcere faptul că a patronat un sistem postcomunist ale cărui tentacule ne frânează încă azi. Mulţi încă aşteaptă dreptatea”, scrie liderul USR, marţi, pe Facebook.

El menţionează că fostul preşedinte a luat cu el şi răspunsuri la întrebări care frământă încă societatea.

“Iar Ion Iliescu a luat cu el şi răspunsuri la întrebări care frământă încă societatea. Dumnezeu să-l ierte. Iertarea celor cărora le-a luat din speranţă, din libertate şi din prosperitate nu va putea veni fără dreptate şi adevăr. Iar până atunci, soarta României va depinde nu doar de cei care ne conduc, ci de fiecare dintre noi. De capacitatea noastră de a confrunta şi vindeca rănile trecutului. Şi de curajul nostru de a genera, din această confruntare, energie pentru a construi viitorul”, precizează Dominic Fritz.

Mihai Fifor, PSD, fost ministru al Apărării

Plecarea dintre noi a fostului Președinte al României, Ion Iliescu, ne îndurerează profund.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmfifor%2Fposts%2Fpfbid0SM95c2YQYLyUgG39SiRSKGquD6qfYM8WyyFGafzritMw2D1DtjooJZrHYikLyhJfl&show_text=true&width=500

Transmit, alături de colegii mei din PSD Arad, cele mai sincere condoleanțe familiei îndoliate, celor apropiați și tuturor celor care i-au fost alături de-a lungul timpului.

Ion Iliescu a fost o figură emblematică a României postdecembriste – primul președinte al țării după prăbușirea dictaturii comuniste, un om de stat care a marcat profund momentele-cheie ale tranziției noastre către democrație. Sub conducerea sa, România a făcut pași decisivi către integrarea în structurile euroatlantice – NATO și Uniunea Europeană.

Pentru Partidul Social Democrat, Ion Iliescu rămâne o referință majoră, un lider care a pus bazele reconstrucției politice și instituționale a social-democrației în România, promovând valori precum echitatea, solidaritatea și respectul față de oameni.

Indiferent de disputele sau controversele care au însoțit parcursul său public, contribuția lui la destinul României moderne este de necontestat.

Dumnezeu să-l ierte și să îl odihnească în pace!

Corina Crețu, fost comisar european

Acum, când destinul fostului Președinte al României, Ion Iliescu, s-a încheiat, gândurile mele se îndreaptă, cu mare tristețe, către familia sa și către cei alături de care am traversat momente esențiale ale istoriei postdecembriste.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Ciprian Constantin Șerban, Ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Deputat PSD Neamț

România își ia rămas bun de la una dintre cele mai marcante figuri ale istoriei sale recente: Ion Iliescu, primul președinte al României post-decembriste, fondator al social-democrației moderne și om politic de o aleasă finețe.

Plecarea sa lasă un gol greu de umplut în marea familie social-democrată, dar și în conștiința unei națiuni care a învățat, prin el, ce înseamnă demnitatea, echilibrul și responsabilitatea într-o epocă a reconstrucției. Ion Iliescu nu a fost doar un om de stat. A fost un învățător — un model de calm, modestie și iubire profundă față de România.

În calitate de Ministru al Transporturilor și Infrastructurii, dar și ca membru al marii familii social-democrate, îmi exprim recunoștința pentru contribuția imensă pe care domnul președinte Ion Iliescu a avut-o în formarea României moderne. Plecarea sa ne îndurerează, dar ne obligă să ducem mai departe ceea ce a construit: o Românie democratică, solidară și dedicată binelui comun. Ne rămân lecțiile sale de răbdare, de viziune și de construcție durabilă.

Condoleanțe familiei îndurerate și tuturor celor care l-au cunoscut și prețuit.

Ne luăm rămas bun cu durere în suflet, dar cu recunoștință profundă pentru omul care a marcat o epocă. Fie ca memoria și valorile sale să ne însoțească în drumul pe care-l continuăm. Dumnezeu să-l odihnească în pace.

Partidul Național Liberal

Partidul Național Liberal transmite un mesaj de condoleanțe la aflarea veștii trecerii în neființă a fostului președinte al României, Ion Iliescu.

A fost o personalitate importantă a politicii post-decembriste și primul președinte ales democratic după 1989. Activitatea sa a influențat momente semnificative din istoria recentă a țării.

Transmitem sincere condoleanțe familiei îndoliate.

Adrian Năstase, fost premier PSD

A murit Ion Iliescu si a luat cu el aproape un secol de istorie romaneasca, scrie fostul premier, pe blogul personal.

A fost un om de stat care a cultivat respectul bazat pe dialog. A stiut sa rezolve cu intelepciune si cu echilibru multe din problemele complicatei tranzitii prin care a trecut Romania dupa 1989. A stiut sa construiasca echipe, a stiut sa stabileasca aliante dar, mai ales, a reusit sa genereze consens pe marile provocari ale Romaniei post-decembriste. Din acest punct de vedere, Masa de de la Snagov ramane un grandios exemplu.

Am lucrat impreuna din 1990. Ii datorez intrarea mea in politica. I-am admirat calitatile politice dar si calitatile umane, pasiunea pentru cultura, capacitatea de a asculta, capacitatea de a analiza. I-am admirat forta de a comunica direct cu oamenii simpli dar si prestanta la reuniuni internationale.

Cel mai adesea, am avut opinii asemanatoare.

Cred ca in ultimii douazeci de ani s-a simtit lipsa unei prezente mai consistente a sa in viata publica. Probabil ca multi il vor pretui mai mult dupa ce nu mai este.

A scris mult, a dat interviuri, a tinut discursuri. Privind in jur, astazi, mi-as dori ca cei mai tineri sa invete cate ceva din toate acestea. Desi nu sunt foarte optimist.

Inchei aceste cateva ganduri, pline de tristete, cu raspunsul pe care mi l-a trimis, in 2004, la un mesaj:

Stimate domnule Adrian Năstase, Răspund, așadar, afirmativ scrisorilor pe care mi le-ați adresat, din convingerea că noi, oamenii politici, avem o datorie față de viitorul României: aceea de a acționa astfel încât să răspundem permanent interesului național, să construim împreună binele public și o viață mai bună pentru toți românii. Acesta a fost și este angajamentul meu de viață, un act de conștiință de la care nu voi abdica niciodată”.

Condoleante Doamnei Nina si sa ne ramana in memorie Ion Iliescu ca un Stalp al Cetatii.

PS Dintre miile de fotografii impreuna, am ales, cu nostalgie, una care mi se pare un simbol.”

Marcel Ciolacu, fost președinte PSD

”România a pierdut astăzi una dintre cele mai influente personalități ale istoriei sale recente. Ion Iliescu, lider emblematic al social-democrației românești, a fost o figură definitorie pentru tranziția țării noastre către valorile democratice și europene după Revoluția din decembrie 1989.

În calitate de președinte al României și conducător al celui mai important partid de stânga, a jucat un rol esențial în stabilizarea și reconstrucția democratică a statului român. A contribuit decisiv la deschiderea drumului României către NATO și Uniunea Europeană, promovând o viziune strategică în acest sens. Declarația de la Snagov din 1995 și revizuirea Constituției din 2003 rămân momente definitorii ale acestui parcurs.

Ion Iliescu a crezut în dialog, echilibru și solidaritate. A fost un intelectual autentic, un om al ideilor și al principiilor, care a promovat constant valorile sociale și binele comun. Într-o carieră politică de excepție, s-a distins prin calm, consecvență și rațiune.

Transmit un omagiu de respect și recunoștință pentru tot ceea ce a însemnat pentru România și pentru Partidul Social Democrat!

Sincere condoleanțe familiei și celor apropiați.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!”

Traian Băsescu, fost președinte al României

Fostul preşedinte Traian Băsescu a transmis marţi condoleanţe doamnei Nina Iliescu la moartea fostului şef de stat Ion Iliescu, precum şi “respectul cuvenit memoriei primului preşedinte ales al României”.

“Condoleanţe doamnei Nina Iliescu, celor care i-au fost apropiaţi şi respectul cuvenit memoriei primului preşedinte Ales al României”, a scris Traian Băsescu, marţi, pe pagina sa de Facebook.

Ion Iliescu a murit marţi la vârsta de 95 de ani. El era internat la Spitalul Clinic de Urgenţă “Prof. Dr. Agrippa Ionescu”.

Victor Ponta, fost premier

Ion Iliescu a fost cu adevărat un preşedinte, afirmă Victor Ponta, fost lider al social-democraţilor.

“Cu bune şi cu rele (mai ales Mineriadele) – aşa cum este cazul oricărei mari personalităţi politice – dar, fără îndoială, un preşedinte al României şi al românilor, care a marcat profund istoria noastră. Măcar pentru faptul că, în timpul mandatului său, România a încheiat negocierile de aderare la Uniunea Europeană şi la NATO, rămâne o figură definitorie pentru destinul ţării”, a scris marţi, pe pagina sa de Facebook, Victor Ponta.

Deşi admite că este subiectiv, Victor Ponta crede “cu tărie că 2000 – 2004 a fost cel mai bun mandat prezidenţial pe care l-a avut România”.

“Iar astăzi, privind în urmă şi comparând cu cei care i-au urmat, diferenţele devin imposibil de ignorat. Mă consider un om politic privilegiat pentru că am avut şansa să-l cunosc şi să lucrez alături de Ion Iliescu”, a precizat fostul prim-ministru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite