Liceeni care învață să-și caute drumul în viață. Cei care vor să studieze medicina au vrut să înțeleagă ce înseamnă această profesie

12 aprilie 2025, 19:22 (actualizat 12 aprilie 2025, 20:15)

După ce au simulat o conferință NATO, zilele acestea o mâna de liceeni a organizat una de tipul celor făcute de Organizația Mondială a Sănătății. Mulți dintre ei vor să studieze medicina și au vrut să înțeleagă ce înseamnă exact această profesie.

Sarmiza e clasa a 11-a și a decis deja că vrea să urmeze medicina. Pentru asta, alături de colegii ei, a organizat o conferință exact ca la OMS, pentru liceeni din toată țară.

Sarmiza Bădelița, organizator: Visul meu e să ajut oamenii să fiu medic să ajut oamenii așa cum ei m au ajutat pe mine. Când un om întră într un spital, în vremurile astea locul e asociat cu chestii rele își pierd speranța, și mi se pare că medicii pot să le pună un zâmbet pe față și să le redea speranța, vreau și eu să am această oportunitate.

Tinerii care au pus umărul la acest proiect câștigă experiență, inclusiv în comunicare.

Sofia Jamboli, organizator: Visul meu e să ajung neurochirurg. E foarte frumos să fii într-o echipă cu copii de vârsta ta și să învățăm unii de la alții și asta cred că e cel mai frumos.

Un medic gastroenterolog s-a alăturat proiectului și a venit cu un endoscop.

Ion Băncilă, medic primar gastroenterolog: Mi-a făcut mare plăcere să văd că există un număr semnificativ intyeresați de așa carieră dificilă și am primit multe întrebări, mai multe decât mă așteptăm. Numai așa cu popularizarea acestor manifestări și cu informarea elevilor ei pot să își aleagă o carieră pe măsură dorințelor și capacităților lor.

Conferințe similare au mai fost organizate despre NATO, psihologie, arte sau mass media. Toate, cu scopul de a face aceste domenii mai accesibile tinerilor care își caută drumul în viață.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite