Liam Gallagher, de la Oasis: „Nu ne pasă cu cine vă iubiți la concert. Nu suntem Coldplay!”
Trupa Oasis reacționează după scandalul Coldplay. Liam Gallagher a transmis un mesaj direct spectatorilor: „Nu ne pasă cu cine vă iubiți”, referindu-se la recenta controversă iscată de momentul kiss cam de la concertul Coldplay din SUA, scrie People.
Duminică, 20 iulie, în timpul unui concert susținut la Manchester, Liam Gallagher le-a spus fanilor:
„Avem porumbei îndrăgostiți în sală? Nu vă faceți griji, noi nu avem porcării de-alea cu camere indiscrete ca la Coldplay. Nu ne interesează cu cine vă mângâiați, cu cine vă emoționați sau cu cine vă atingeți. Nu-i treaba noastră.”
Declarația vine după momentul viral petrecut la concertul Coldplay din Massachusetts, când o femeie și un bărbat au fost surprinși de kiss cam. Femeia și-a acoperit fața, iar bărbatul s-a retras brusc din cadru. Solistul Chris Martin a făcut o glumă în acel moment:
„Ori au o aventură, ori sunt foarte timizi.”
Reacția a declanșat un val de speculații online și a condus la o criză de imagine pentru compania tech Astronomer, după ce s-a zvonit că bărbatul din videoclip ar fi fost CEO-ul companiei.
Fără a confirma identitatea celor implicați, firma a anunțat imediat o investigație internă. În doar câteva zile, CEO-ul Andy Byron a fost suspendat, apoi și-a dat demisia.
Noul CEO interimar, Pete DeJoy, a declarat: „Reflectoarele s-au aprins brusc asupra unei companii de nișă din zona AI și date. Situația este atipică și puțin suprarealistă pentru echipa noastră.”
Andy Byron nu a oferit un punct de vedere oficial până în prezent.

