Leonard Orban: Demersul de a bloca aderarea României la Spațiul Schengen a fost unul politicianist, al unui grup restrâns, iar situația este în continuare complicată
Fostul comisar european Leonard Orban, a declarat, miercuri seară, în cadrul emisiunii Articolul 7, la TVR Internațional, că demersul de a bloca aderarea României și Bulgariei la Spațiul Schengen a fost unul „strict politicianist”, care a ținut de un calcul politic făcut de un grup extrem de restrâns reprezentat de primul ministru, ministrul de Interne și câțiva politicieni din Austria.
„Acest demers de blocare a aderării României și Bulgariei la Spațiul terestru Schengen a venit ca o surpriză totală, nu doar pentru decidenții din România. Și situația este în continuare extrem de complicată”, a afirmat fostul comisar european.
Fostul consilier prezidențial a rememorat faptul că, până în 2021, atunci când pregătea participările al președintelui Klaus Johannis la reuniunile Consiliului Europei, concluziile erau că la nivelul UE nu putea să existe o politică reală comună față de Rusia. Acest lucru s-a schimbat după invazia Ucrainei de către Federația Rusă și s-a luat decizia sancționării președintelui Putin și a apropiaților săi de către UE. Dar lucrurile nu s-au schimbat în totalitate deoarece există încă lideri din cadrul UE care fac opinie separată.
“Vedem că avem în continuare, în UE, lideri care, într-un fel sau altul, mai degrabă utilizează retorica Federației Ruse și mă refer la premierul ungar Viktor Orban. Vedem și demersurile nenumărate pe care le fac înalți reprezentanți ungari chiar zilele acestea. Ministrul de externe al Ungariei a fost în Rusia la o reuniune pe teme economice și vorbea despre cât de importantă e relația ruso-ungară”, a spus Orban, care a amintit că premierul Viktor Orban a întârziat cu o lună și jumătate acceptul asupra pachetului de sprijin pentru Ucraina de 50 miliarde de euro.
Totodată, fostul consilier prezidențial, Leonard Orban, a subliniat că mai sunt și alți astfel de lideri din state UE dependente de Federația Rusă.
“Clienții noștri tradiționali, recenți, austrieci. Toate statele membre și-au scăzut dependența în domeniul energetic față de Rusia. Și au scăzut-osemnificativ! Una dintre cele mai mari dependențe o avea Germania, care și-a scăzut dependența de Rusia la 10 la sută. Singurul stat care nu numai că și-a scăzut, dar și-a crescut dependeța și depinde astăzi de resursele energetice care vin din Federația Rusă în proporție de 95 la sută este Austria”, a remarcat fostul comisar european.

