Laureata Premiului Nobel pentru Pace 2023, Narges Mohammadi, aflată în detenţie în Iran, a intrat în greva foamei

Narges Mohammadi / Profimedia Images
5 February 2026, 10:27 (actualizat 5 February 2026, 10:30)

Laureata Premiului Nobel pentru Pace, Narges Mohammadi, este în greva foamei în timp ce este deținută de autoritățile iraniene, potrivit unui comunicat al fundației sale.

În comunicatul distribuit în exclusivitate CNN, fundația cu sediul la Paris, condusă de familia sa, spune că a primit informații credibile conform cărora Mohammadi a început greva luni „ca semn de protesta faţă de detienţia ilegală și a condițiilor dificile în care este încarcerată, realități cu care se confruntă numeroși prizonieri politici deținuți în prezent în Iran”.

Ali Rahmani, fiul lui Mohammadi, a declarat într-un comunicat că este „profund îngrijorat” pentru mama sa și pentru toți ceilalți deținuți de regim.

„Ceea ce se întâmplă în țara noastră este o crimă împotriva umanității”, a spus Rahmani, adăugând că, înainte de arestarea sa, mama sa „făcea apel la solidaritate, unitate și pace”.

Mohammadi a fost arestată în decembrie de forțele de securitate și poliție în timpul unei ceremonii memoriale pentru Khosrow Alikordi, avocat și activist pentru drepturile omului, găsit mort în biroul său.

Ea a fost arestată în Mashhad, al doilea oraș ca mărime din Iran.

Fundația a declarat că, din cauza istoricului medical al lui Mohammadi, care include atacuri de cord, dureri în piept, hipertensiune arterială, precum și probleme cu discurile intervertebrale și alte afecțiuni, „detenția ei continuă este extrem de periculoasă și reprezintă o încălcare a legilor drepturilor omului”.

Fundația a precizat că laureata Premiului Nobel pentru Pace a avut, de asemenea, acces restricționat la familia sa, iar aceasta a avut un singur apel telefonic cu fratele ei, pe 14 decembrie, fără a mai avut niciun contact de atunci.

Taghi Rahmani, soțul lui Mohammadi, a declarat că autoritățile cer ca, atunci când soția sa dă telefoane, să spună că totul este bine. „Dar Narges pe care o cunoaștem refuză să se supună unor astfel de presiuni; ea insistă să-și spună adevărul”, a spus el.

„De asemenea, ei știu că, dacă va fi eliberată, își va relua imediat activismul, deoarece consideră că reîntoarcerea la oameni este datoria ei”, a adăugat Taghi. „Narges nu va fi niciodată redusă la tăcere, iar vocea ei este cea de care se tem cel mai mult.”

Una dintre cele mai mari activiste pentru drepturile omului din Iran

Una dintre cele mai mari activiste pentru drepturile omului din Iran, Mohammadi a câștigat Premiul Nobel pentru Pace în 2023.

Ea a petrecut cea mai mare parte a ultimelor două decenii ca deținută în închisoarea Evin din Teheran – cunoscută pentru deținerea criticilor regimului.

În decembrie 2024, autoritățile iraniene i-au suspendat pedeapsa cu închisoarea timp de trei săptămâni pentru a-i permite să se recupereze după o intervenție chirurgicală de îndepărtare a unei părți a unui os din piciorul drept, unde medicii descoperiseră o leziune suspectată de cancer.

Ea a fost condamnată la mai multe pedepse cu închisoarea, în total 36 de ani, pentru acuzații care includ acțiune împotriva securității naționale și răspândirea de propagandă, potrivit Fundației Narges.

Susținătorii spun că este o prizonieră politică, deținută pentru că a lucrat pentru promovarea drepturilor femeilor și a democrației.

„În aceste zile dificile pentru țara noastră Iran, cerem organizațiilor pentru drepturile omului, activiștilor și comunității internaționale să se gândească la prizonierii politici din centrele de detenție și să includă acțiuni practice pe ordinea de zi pentru a le salva viețile”, a declarat Fundația miercuri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite