Misiunea Artemis II. Peste jumătate din drumul spre Lună a fost parcurs. Astronauții vorbesc despre trăirile pe care le au: „Sunteți speciali”
Astronauții misiunii Artemis 2 au parcurs două treimi din drumul lor spre Lună. Ei au putut zări emisfera Lunii care se află permanent pe partea opusă Pământului. Este prima dată când oamenii văd, în mod direct, întregul Bazin Oriental, care este un crater selenar format în urma impactului unui asteroid uriaş.
Astronautul Victor Glover a mărturisit că, atunci când a văzut planeta noastră din spațiul cosmic, a avut o revelaţie despre cât de specială este omenirea.
Victor Glover – astronaut: Sunteți speciali. În tot acest gol, în această grămadă de nimic, în acest lucru pe care îl numim univers. Aveți această oază, acest loc frumos în care putem exista împreună. Cred că, pe măsură ce intrăm în Duminica Paștelui și ne gândim la toate culturile din întreaga lume, fie că le sărbătorim sau nu, fie că credem sau nu în Dumnezeu, aceasta este o oportunitate pentru noi să ne amintim unde ne aflăm, cine suntem și că suntem același lucru și că trebuie să trecem prin asta împreună.
Jeremy Hansen a vorbit despre trările sale şi și-a exprimat recunoștință pentru faptul că poate avea această experiență extraordinară.
Jeremy Hansen – astronaut: Gândul că avem această experiență, facem tot posibilul să o arătăm cu aparatul foto, dar nu se poate. Știu că acele fotografii sunt uimitoare, dar permiteți-mi să vă asigur că este un alt nivel de uimire aici sus. Și există multă recunoștință pentru echipele de oameni care au făcut acest lucru posibil. Și apoi emoția finală este speranța. Speranța pentru viitorul umanității. Faptul că putem face asta chiar acum înseamnă că am putea face mult mai mult.
Probleme la toaleta capsulei Orion
De asemenea, toaleta din capsula Orion are din nou probleme. Inginerii suspectează că gheața ar putea bloca o conducta. Responsabilii de la NASA au spus despre astronauți că sunt bine şi că s-au antrenat să gestioneze o astfel de situație. Christina Koch, singura femeie din echipaj, a vorbit si despre aspectele banale ale vieții în spațiu.
Christina Koch – astronaut: Suntem doar oameni care încearcă să se descurce. Și, de exemplu, am putea merge să privim fața ascunsă a lunii și să-i admirăm măreția și apoi să ne gândim: Hmm, poate ar trebui să-mi schimb șosetele și să încercăm să căutăm o pereche de șosete! Deci aceasta este dihotomia zborului spațial uman.
Cei trei americani și un canadian urmează să ajungă la destinație luni, pentru a fotografia partea ascunsă a Lunii în timp ce o vor înconjura. Este primul echipaj care se îndreaptă spre Lună după mai bine de 53 de ani, reluând de unde a rămas programul Apollo al NASA.
„Pământul este destul de mic, iar Luna devine cu siguranță din ce în ce mai mare”, a declarat pilotul Victor Glover, potrivit Associated Press.

Până când toaleta capsulei Orion va fi reparată, Centrul de Control al Misiunii a instruit astronauții să folosească mai multe pungi de rezervă pentru colectarea urinei. Toaleta a avut probleme după decolarea de miercuri și de atunci a funcționat ocazional. O versiune a toaletei Artemis II a fost testată pe Stația Spațială Internațională în urmă cu câțiva ani.
Debbie Korth, director adjunct al programului Orion din cadrul NASA, a declarat că astronauții au raportat și un miros neplăcut provenit din baie, care este amplasată în podeaua capsulei și dispune de o ușă și o perdea pentru intimitate. „Toaletele și băile din spațiu sunt ceva ce toată lumea poate înțelege… este mereu o provocare”, a spus ea, menționând că și toaleta navetei spațiale se defecta frecvent.
John Honeycutt, președintele echipei de management al misiunii, a spus că este firesc ca oamenii să fie interesați de toaleta capsulei Orion și, deși aceasta se află „în stare bună în acest moment”, i-ar plăcea ca ea să funcționeze la 100%.
„Sunt în regulă”, a spus el despre astronauți. „S-au antrenat să gestioneze situația.”
Artemis II. Imagini spectaculoase ale Pământului, realizate de echipajul misiunii
Artemis II este pe cale să stabilească un record de distanță în spațiu pentru oameni, călătorind la mai mult de 400.000 de kilometri de Pământ înainte de a face o întoarcere în U în spatele Lunii și de a se îndrepta spre casă fără a opri sau a intra pe orbita lunară. Recordul este deținut în prezent de Apollo 13.
Agenția Spațială Canadiană a celebrat rolul țării în misiune, vorbind din Quebec cu astronautul Jeremy Hansen, în timp ce acesta este în drum spre întâlnirea sa cu Luna. Hansen este primul cetățean non-american care zboară spre Lună.
„Astăzi el scrie istorie pentru Canada”, a declarat Lisa Campbell, președinta Agenției Spațiale Canadiene. „În timp ce îl urmărim făcând acest pas curajos către necunoscut, să ne amintească călătoria lui că viitorul Canadei este scris de cei care îndrăznesc să țintească mai sus.”
Hansen, Glover, Reid Wiseman și Christina Koch sunt primii astronauți care ajung în apropierea Lunii de la echipajul Apollo 17, în 1972. Koch și Glover sunt prima femeie și, respectiv, primul astronaut de culoare care ajung la Lună.
Misiunea lor de aproape 10 zile — care se va încheia cu amerizarea în Pacific pe 10 aprilie — reprezintă primul pas în planurile ambițioase ale NASA pentru o bază lunară sustenabilă. Agenția spațială își propune o aselenizare cu doi astronauți în apropierea polului sud lunar în 2028.

