Artemis 2: În drum spre Lună, astronauţii desfăşoară exerciţii de resuscitare cardiopulmonară
Cei patru astronauţi ai misiunii Artemis 2 a NASA sunt acum în drum spre Lună, după ce nava lor spaţială Orion a reuşit o manevră critică joi seară (2 aprilie) pentru a-i propulsa spre satelitul natural al Pământului, unde vor ajunge pe 6 aprilie, dar până atunci, în cursul zilei de vineri, astronauţii desfăşoară exerciţii de resuscitare cardiovasculară, transmite Space.com.
Vineri este a 3-a zi de zbor din călătoria de 10 zile a echipajului Artemis 2 în jurul Lunii. Aventura lor în spaţiu a început cu o lansare spectaculoasă de la bordul megarachetei Space Launch System al NASA pe 1 aprilie, urmate de 24 de ore pline de evenimente, care au inclus o întâlnire strânsă cu treapta superioară a rachetei lor, teste manuale ale navei lor spaţiale Orion şi porniri critice ale motorului pentru a lăsa Pământul în urmă. Acum, ritmul se calmează.
“Va fi mult mai relaxant decât în aceste prime două zile”, a declarat joi seară Judd Freiling, directorul zborului Artemis 2 al NASA.
Astronauţii Artemis 2 – comandantul Reid Wiseman, pilotul Victor Glover (ambii de la NASA) şi specialiştii misiunii Christina Koch de la NASA şi Jeremy Hansen de la Agenţia spaţială canadiană – petrec ziua de vineri exersând tehnici şi echipamente de salvare a vieţii în spaţiu, bazate pe gravitaţie zero.
“Glover, Koch şi Hansen vor demonstra procedurile de resuscitare cardiopulmonară (CPR) în spaţiu; Wiseman şi Glover vor verifica o parte din trusa medicală a capsulei Orion, inclusiv termometrul, tensiometrul, stetoscopul şi otoscopul”, a scris NASA într-o prezentare generală a misiunii.
Astronauţii vor repeta, de asemenea, coregrafia complexă de fotografiere şi observaţii lunare pe care speră să o realizeze atunci când vor zbura cel mai aproape de Lună într-un survol în ziua a 6-a a misiunii lor, care va fi pe 6 aprilie. Este posibil chiar să găsească timp pentru a privi înapoi la Pământul pe care l-au lăsat în urmă.
“Observarea este cu siguranţă unul dintre lucrurile pe care echipajul le va face în timpul său şi au acum suficient timp pentru a reflecta şi a face acele alte operaţiuni”, a spus Frieling. El a adăugat că Centrul de Control al Misiunii vrea să se asigure că au timp să-şi sune familiile în timpul călătoriei. Echipajul nu a avut încă timp să sune acasă.
Astronauţii Artemis 2 au finalizat deja un număr mare de teste de pe lista lor până acum pentru această croazieră de testare a navei spaţiale Orion.
Glover a pilotat manual nava spaţială Orion la aproximativ 15 metri de treapta superioară a rachetei SLS pentru a testa modul în care propulsoarele navei spaţiale se comportă sub control manual.
“Eu numesc asta testarea maşinii”, a declarat Howard Hu, managerul programului Orion al NASA, reporterilor în briefing-ul de joi. Orion părea să se comporte exact aşa cum era de aşteptat în timpul testului, a adăugat el.
La un moment dat, Glover a fost suficient de aproape pentru a distinge nu doar ţintele de andocare, ci şi un steag american inscripţionat pe treapta rachetei. “Pot vedea ţinta laterală de andocare. Este un steag american frumos”, a spus Glover. “Per total, băieţi, chestia asta zboară foarte frumos”, a adăugat el după finalizarea testului. “Foarte precis.”
Joi, Wiseman şi Glover au instalat un nou dispozitiv de exerciţii fizice cu volantă, conceput pentru a testa modalităţi de a te menţine în formă în călătoriile spre Lună. După o jumătate de oră de antrenament cu volanta, care funcţionează ca un aparat de vâslit cu gravitaţie zero, Wiseman a fost impresionat.
“Felicitări uriaşe, funcţionează”, a comunicat Wiseman prin radio către Centrul de Control al Misiunii. Pe lângă acumularea unei uşoare încărcări statice, comandantul Artemis 2 a spus că volanta era impresionantă. “În afară de asta, este un echipament foarte bun şi putem chiar să ne antrenăm frumos”.
Astronauţii au petrecut ceva timp depozitând cel puţin 7 litri de apă din rezervoarele lor de la bord în pungi de plastic, ca măsură de precauţie, după ce o supapă s-a blocat în timpul decolării. Controlorii de zbor au vrut să se asigure că există o sursă de apă disponibilă în cazul în care o altă supapă avea probleme.
În timpul pregătirilor pentru pornirea motoarelor pentru injecţia translunară (TLI), Artemis 2 a raportat câteva lumini de avertizare şi o alertă de scurgere în cabină, dar toate au fost benigne şi nu au reprezentat o ameninţare, a spus Hu. De asemenea, echipajul a reparat deja toaleta spaţială Orion.
“Învăţăm despre limitele acestor parametri de precauţie şi avertizare şi dacă sunt cu adevărat probleme reale”, a mai spus Hu.
Vineri, Orion urmează să-şi pornească propulsoarele pentru a-şi regla fin traiectoria spre Lună. Koch urmează să testeze, de asemenea, sistemele de comunicaţii de urgenţă folosind Deep Space Network a NASA. Dacă totul merge bine, astronauţii ar putea participa şi la evenimente de relaţii publice.
“Lucrurile merg foarte bine”, a declarat Lori Glaze, administratorul asociat interimar al NASA pentru explorare. “Cred că nu am putea fi mai mulţumiţi de cât de bine merg lucrurile în acest moment”, a adăugat ea.

