La câteva săptămâni după încetarea focului în Gaza, zeci de luptători Hamas sunt încă blocați în tunelurile din Gaza
Adânc sub ruinele orașului Rafah, în sudul Gazei, războiul nu s-a terminat. Zeci de militanți Hamas, împărțiți în celule independente, sunt prinși în tuneluri subterane în spatele liniilor israeliene, în timp ce mediatorii încearcă să găsească o soluție care să nu încalce armistițiul de o lună din Gaza.
Gestionarea situației cu până la 200 de militanți Hamas în teritoriul ocupat de Israel din Gaza este mai mult decât o problemă tactică pentru armata israeliană. Este o chestiune diplomatică sensibilă, fără o cale de ieșire clară.
Aceste celule – și nu este clar câte sunt exact sau locațiile lor precise – s-au fortificat în aceste tuneluri de când armistițiul a divizat Gaza de-a lungul așa-numitei linii galbene, acum o lună: Israelul ocupă teritoriul la est de linie, în timp ce Hamas își reafirmă puterea la vest de aceasta.
Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a precizat că nu are nicio intenție să lase pur și simplu celulele Hamas să iasă din tuneluri și să se întoarcă în partea din Gaza controlată de Hamas.
Hamas a declarat că militanții săi nu se vor preda niciodată și nu își vor preda armele.
Administrația Trump face presiuni asupra Israelului să facă progrese către o soluție viabilă, potrivit a două surse israeliene, iar ginerele lui Trump – trimisul american Jared Kushner – a adus în discuție problema cu Netanyahu în cadrul întâlnirilor de la începutul acestei săptămâni.
„Americanii vor să treacă la următoarea fază și să închidă dosarul prizonierilor de la Rafah”, a declarat una dintre surse pentru CNN.
A doua fază a armistițiului implică crearea unei forțe internaționale de securitate în Gaza, dezarmarea Hamas și retragerea ulterioară a forțelor israeliene. Fiecare element necesită negocieri dificile cu mai multe țări, iar militanții Hamas din Gaza reprezintă încă o piesă a unui puzzle diplomatic din ce în ce mai dificil. O idee era deportarea militanților într-o țară terță, Turcia fiind considerată o posibilă opțiune, a declarat cealaltă sursă. Dar nicio astfel de soluție nu s-a materializat.
De-a lungul săptămânii, biroul lui Netanyahu a emis mai multe negări cu privire la diverse rapoarte despre eliberarea a ceea ce Israelul consideră a fi celule teroriste. „Prim-ministrul nu s-a angajat față de americani să elibereze prizonierii din Rafah”, a declarat un înalt oficial israelian într-un comunicat de marți, adăugând câteva ore mai târziu că „contrar rapoartelor, nu există o soluție convenită”.
Fără o rezoluție, celulele sunt o bombă cu ceas. Având acces limitat sau inexistent la hrană și apă, militanții Hamas au o alegere simplă: să se predea sau să lupte. Muhammad Shehada, expert în Gaza la Consiliul European pentru Relații Externe, a declarat anterior pentru CNN că „Hamas nici măcar nu știe câți oameni mai sunt în viață”.
Este probabil ca aceste celule izolate – retrase de sub comanda și controlul Hamas – să fi fost responsabile pentru atacurile recente asupra forțelor israeliene, care au determinat represalii masive din partea Israelului și au amenințat de două ori armistițiul. Pe 19 octombrie, după ce doi soldați israelieni au fost uciși la Rafah, Israelul a declanșat atacuri care au ucis cel puțin 44 de palestinieni. O săptămână mai târziu, atacurile israeliene au ucis peste 100 de palestinieni, inclusiv zeci de copii, după ce un alt soldat israelian a fost ucis la Rafah.
În contextul actual – cu diplomația blocată între prima și a doua fază a armistițiului – nici Israelul, nici Hamas nu cedează. Duminică, aripa militară a Hamas a emis o declarație în care spunea că „nu există termeni precum înconjurarea sau predarea inamicului”. Brigăzile Al Qassam au declarat: „Îi punem pe mediatori mai presus de responsabilitățile lor, iar aceștia trebuie să găsească o soluție pentru a asigura continuarea armistițiului”.
În absența unei soluții, Forțele de Apărare ale Israelului (IDF) s-au ciocnit cu aceste celule Hamas în subteran. De două ori în doar câteva ore, miercuri, IDF a declarat că trupele sale operau pentru a „demonta infrastructura subterană” atunci când au identificat „patru teroriști” în zonele ocupate de Israel. În ambele cazuri, trupele israeliene au deschis focul. IDF a declarat că acțiunile au fost în conformitate cu acordul de încetare a focului mediat de SUA, care permite distrugerea infrastructurii militare și a tunelurilor din Gaza. Dar Hamas le consideră o încălcare clară a planului în 20 de puncte.
Netanyahu a fost deja presat de dreapta israeliană să refuze orice acord care le-ar garanta militanților trecerea în siguranță pe teritoriul controlat de Hamas. Marți, fostul ministru israelian al Apărării, Avigdor Liberman, a declarat la X: „Pentru teroriștii care au ucis soldați IDF după declararea armistițiului, trebuie să existe doar două opțiuni: predarea și închisoarea sau moartea”.
Această presiune politică limitează opțiunile realiste ale lui Netanyahu pentru o soluție acceptabilă, știind că se va confrunta cu critici dacă este perceput ca cedând cerințelor Hamas.
Conform planului SUA, militanților Hamas li s-ar putea acorda amnistia dacă renunță la arme și se angajează la „coexistență pașnică”. Problema militanților clandestini este puțin probabil să deraieze întregul efort de încetare a focului de la sine – iar SUA fac eforturi uriașe și consumă capital politic pentru a se asigura că planul merge mai departe – dar este încă un obstacol dificil pentru mediatori, în încercarea lor de a menține armistițiul.

