Kelemen Hunor: Statul nu-i poate spune unui om cum să-și folosească banii
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, transmite un mesaj dur vis a vis de proiectul legislativ pregătit de Guvern şi care impune restricții asupra modului în care românii pot dispune de banii acumulați în Pilonul 2 de pensii.
Şi deputatul USR, Claudiu Năsui, cataloghează proiectul drept o încălcare a proprietății private. Legea asta nu este decât o formă de expropriere lentă și mascată, conchide Năsui.
UDMR şi USR reclamă faptul că în coaliția de guvernare nu au existat consultări pe această temă.
Potrivit proiectului, retragerea integrală a sumelor la momentul pensionării va fi interzisă, cu excepția unei tranșe unice de maximum 25%, restul fiind convertit în pensie lunară, gestionată de fonduri autorizate de stat.

