Kelemen Hunor despre apetența pentru lux a unor politicieni: Un fenomen care se întâmplă în ţările foste comuniste. Majoritatea nu au educaţie pentru a fi bogaţi
„Într-un fel, tot ce se întâmplă la noi e un fenomen aproape identic cu ce se întâmplă în toate ţările foste comuniste. După 45-50 de ani de sărăcie, oamenii au simţit mirosul banilor şi ce se poate face cu banii”, a declarat președintele UDMR, Kelemen Hunor, într-o emisiune la Prima TV.
Președintele UDMR a răspuns astfel unei întrebări adresate în cadrul emisiunii “Insider Politic”, întrebare referitoare la apetitul pentru lux, zboruri cu avioane private şi haine extrem de scumpe al unor politicieni.
“Sigur, marea majoritate nu au educaţie pentru a fi bogaţi şi atunci apare parvenitismul, apare această risipă de bani, să mai iau nu ştiu ce, simbolurile astea de statut social, de ceas, de maşină, de nu ştiu care. Deci e un fenomen aproape identic şi se repetă în toate statele foste comuniste. România, din acest punct de vedere, nu este ceva diferit”, a adăugat Kelemen Hunor.
El a punctat că Polonia reprezintă un caz aparte din acest punct de vedere.
“Poate că în Polonia a trecut mai repede, sau diferit un pic decât la noi, dar asta e, trebuie să treacă societatea. Poate următoarea generaţie deja va şti mai bine ce să facă cu averea aceea pe care o va moşteni. Dar da, e parvenitismul. Nu vorbesc de persoane, nu vorbesc de cazuri aşa cunoscute sau mai puţin cunoscute. Pur şi simplu, este un fenomen“, a declarat Kelemen Hunor.

