Judecătorul Laurenţiu Beşu, care a făcut dezvăluiri în materialul Recorder, a promovat marţi interviul la CSM pentru a deveni procuror
Judecătorul Laurenţiu Ionel Beşu, care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder, a promovat marţi interviul susţinut la Consiliul Superior al Magistraturii şi urmează să activeze ca procuror.
“Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât înaintarea către Preşedintele României a propunerii privind numirea domnului Ionel Laurenţiu Beşu în funcţia de procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Giurgiu şi, pe cale de consecinţă, eliberarea acestuia din funcţia de judecător la Tribunalul Bucureşti (unanimitate)”, se arată în minuta deciziei.
Magistratul a declarat, la ieşirea din sediul CSM, că nu a fost influenţat să facă această schimbare.
“E un moment în viaţă în care vezi altfel lucrurile şi e bine să faci o schimbare. A fost absolut decizia mea, nu mă influenţează nimeni pe mine. Întotdeauna când faci o schimbare, te gândeşti că sunt lucruri bune pe care le pierzi sau lucruri bune pe care le câştigi”, a afirmat Beşu.
Printre cei 14 judecători care solicită să devină procurori se află şi Laurenţiu Beşu, care este magistrat la Tribunalul Bucureşti şi solicită să fie numit procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Giurgiu.
Laurențiu Beșu a ajuns la CSM în jurul orei 11:30.
Înainte de a intra la interviu, acesta a declarat presei că întotdeauna înainte de un astfel de moment există emoții. La finalul discuției cu reprezentanții Secției de procurori, Laurențiu Beșu a spus că a fost decizia să se a face această cerere.
Laurențiu Beșu, judecător: E un moment în viață în care vezi altfel lucrurile și e bine să faci o schimbare. A fost decizia mea, nu mă influențează nimeni pe mine.
Reporter: Cum comentați acuzațiile conform cărora ați colaborat cu cei de la Direcția Generală de Protecție Internă (DGPI)?
Laurențiu Beșu, judecător: Eu am lucrat la DGPI între 2006-2011, inclusiv domnul Buliga Andrei a lucrat la DGPI. E în complet cu doamna Pencea (Adriana Pencea, n.r), vicepreședinta Curții (de Apel București, n.r). Nu văd care ar fi problema. Eu le mulțumesc colegilor și este decizia cea bună. Cum a spus și colega Moroșanu, dacă nu schimbăm acum ceva, nu cred că se va mai schimba. Eu am considerat că e momentul ca oamenii din România să cunoască adevărul. Nu se vor prescrie dosare din cauza mea. Eu sunt de șase luni la Tribunalul București. A fost grevă, sunt dosare, am dosare pe rol din 2014.
Procedura prevede că, la cererea lor motivată, judecătorii pot fi numiţi în funcţia de procuror la parchetele de pe lângă judecătorii, iar procurorii pot fi numiţi în funcţia de judecător la judecătorii, prin decret al preşedintelui României, la propunerea Secţiei CSM.
În documentarul “Justiţie capturată”, judecătorul Laurenţiu Beşu face dezvăluiri despre fapte grave petrecute la Curtea de Apel Bucureşti, instanţă unde a activat o perioadă, după ce a fost mutat, prin delegare, de la Tribunalul Giurgiu.
Astfel, Laurenţiu Beşu declară că, după ce a venit la Curtea de Apel Bucureşti, noii săi colegi i-au spus că a fost mutat pentru că nu se mai dorea ca el să mai facă parte din completul care îl judeca pe medicul Mircea Beuran, acuzat de corupţie.
“Am fost abordat de preşedinta Tribunalului Giurgiu, care mi-a propus să merg la Curtea de Apel Bucureşti, că s-a sunat de la Curte şi acum este momentul să iau o decizie, să mă gândesc şi să-i spun în aceeaşi zi. M-am gândit şi am zis că da, este o decizie bună să promovez. Intervine şi această stagnare în profesie şi te gândeşti să evoluezi. Judecătorii de la Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a II-a, erau nedumeriţi de sosirea mea acolo. Ulterior, au apărut discuţii cu colegii de la Curte, care mi-au spus: ‘Vezi că tu aveai un dosar acolo şi, din ce ştim noi, se cam practică ca în dosarele delicate să se mai producă schimbări ale componenţei completului’. Şi atunci mi-am dat seama că aveam pe rol la Tribunalul Giurgiu dosarul domnului doctor Beuran. (…) Nu mi-am pus problema că există o legătură între presupusa promovare şi un anumit dosar. Unii colegi, care sunt mai vechi acolo (la Curtea de Apel – n.r.), m-au asigurat că ‘fii sigur că există o legătură’. Dosarul a fost soluţionat de un alt coleg, cu o soluţie de achitare. Nu comentăm soluţiile colegilor. S-a formulat cale de atac, la Curtea de Apel Bucureşti, şi a rămas soluţia de achitare”, afirma judecătorul Beşu.
Ulterior, spunea Laurenţiu Beşu, delegarea sa la Curtea de Apel Bucureşti a fost prelungită de mai multe ori, până în primăvara acestui an, când a intrat într-un complet care avea pe rol o contestaţie în dosarul lui Niculae Bădălău. La judecarea contestaţiei, el a avut o opinie diferită de colegul din complet, iar la scurt timp a fost anunţat de şeful de secţie de la CAB că nu i se va mai prelungi delegarea.

