Jucătoarea de tenis Elena Rîbakina a declarat forfait pentru Jocurile Olimpice. Jaqueline Cristian o va întâlni pe Caroline Garcia în primul tur

Jaqueline Cristian/Foto: Profimedia Images
26 July 2024, 09:28

Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rîbakina, numărul 4 mondial, a declarat forfait pentru Jocurile Olimpice de la Paris, astfel că românca Jaqueline Cristian va juca în primul tur la simplu cu Caroline Garcia, reprezentanta Franţei.

Garcia (30 ani, 25 WTA) a devenit astfel cap de serie (17) şi i-a luat locul kazahei. Iniţial, Garcia trebuia să joace cu numărul şapte mondial, chinezoaica Qinwen Zheng.

Jaqueline Cristian şi Caroline Garcia vor fi adversare în premieră, câştigătoarea urmând să joace în turul secund cu un fost lider mondial, japoneza Naomi Osaka sau germanca Angelique Kerber.

Organizatorii JO 2024 au confirmat că Rîbakina s-a retras din turneul olimpic, ea renunţând şi la proba de dublu mixt, unde urma să facă pereche cu Aleksandr Bublik. Nu a fost oferit un motiv pentru retragerea kazahei.

Jucătoarele de tenis care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Paris au avut parte, joi, de o tragere la sorţi foarte dificilă, atât la simplu, cât şi la dublu.

Irina Begu (33 ani, 136 WTA) o va înfrunta în primul tur la simplu pe poloneza Iga Swiatek, liderul mondial la zi. Swaitek a câştigat singurul lor meci direct, în 2021, în turul al treilea la Wimbledon, cu 6-1, 6-0.

Ana Bogdan (31 ani, 96 WTA) va juca în primul tur contra italiencei Jasmine Paolini, numărul cinci mondial şi una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit, cu finale la Roland Garros şi Wimbledon în acest an. Aceasta va fi prima lor confruntare.

La dublu, Bogdan şi Cristian vor juca în primul tur împotriva japonezelor Shuko Aoyama/Eni Shibahara, în timp ce Begu şi Niculescu le vor întâlni pe taiwanezele Su-Wei Hsieh/Chia Yi Tsao

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite