Jocurile de noroc, interzise şi nu prea. Doar o primărie a blocat această afacere
O singură primărie a decis până acum să interzică jocurile de noroc, deși guvernul a stabilit că în orice așezare cu peste 15.000 de locuitori, autoritățile locale pot decide soarta sălilor de jocuri. Mai mulți parlamentari USR au realizat hărți interactive cu zone vulnerabile la astfel de dependențe, în special cu localități unde există săli de jocuri în apropierea școlilor. 28 de primării urmează să impună restricții, dar peste 200 nu au anunțat nimic.
Sectorul 6 al Capitalei: La parterul unui bloc am numărat nu mai puțin de 6 săli de jocuri de noroc și un amanet. Pentru a ajunge la școlile din jur, prin fața lor trec zilnic mii de elevi.
Sunt 6 unități de învățământ care se află pe o rază de câteva sute de metri.
În multe zone, membrii comunităților pun presiune pe primarii pentru interzicerea pacanelelor. Iar câțiva parlamentari USR au lansat două hărți interactive ale primăriilor care au luat măsuri. O singură localitatea le-a interzis: Zărnești, și doar 28 au în plan restricții. Printre ele și Brașovul care are nu mai puțin de 118 săli de jocuri.
Alte 210 localități din zone considerate vulnerabile nu au făcut nici un anunț în legătură cu păcănelele.
Dragoş Dincă – prof. univ. Administraţie Publică, SNSPA: Binele public este de necontestat în acest caz, dar într-o proporție destul de redusă pentru că sunt localități care nu le vor interzice, care le vor duce la periferia orașului. Eu estimez că 5% va fi impactul asupra adicțiilor.
Diana Stoica – deputat USR: Știm cu toții ce drame produc aceste aparate distrugătoare în familiile din România. Oameni care rămân fără case, părinții care rămân fără copii, copii care rămân fără părinți și din păcate foarte multe tentative de suicid. Într-o țară normală, nu am fi avut niciodată o astfel de situație, dacă statul român nu ar fi fost în complicitate cu această industrie.
În România ar funcționa 15.000 de săli de păcănele și aproximativ 500 de cazinouri.

