JO 2024 – Kaiac-canoe: Ilie Sprîncean şi Oleg Nuţă, calificaţi în semifinale la canoe 500 metri

Sportivii români Ilie Sprîncean şi Oleg Nuţă / Foto: COSR
6 August 2024, 13:37 (actualizat 6 August 2024, 15:10)

Sportivii români Ilie Sprîncean şi Oleg Nuţă s-au calificat, marţi, în semifinalele probei de canoe dublu masculin pe 500 de metri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-au clasat pe locul 2 în sferturile de finală.

În sferturile de finală, canoiștii Sprîncean și Nuță au trecut linia de sosire cu timpul de 1:40:00, clasându-se pe locul al doilea, după echipajul din Brazilia. Primele trei echipaje s-au calificat în semifinala care va avea loc joi, 8 august, al treilea echipaj fiind cel al Franței.

Cei doi canoişti români au fost cronometraţi cu timpul de 1 min 40 sec 84/100, al şaptelea din cele 13 echipaje care s-au aliniat la start în ambele serii.

Primele două echipaje din fiecare serie s-au calificat direct în semifinale, iar restul în sferturile de finală, care vor avea loc tot marţi, de la ora 14:50.

Semifinalele (12:20) şi finala (14:20) vor avea loc pe 8 august.

România nu a mai câştigat o medalie olimpică la kaiac-canoe de la Sydney, din 2000, când Florin Popescu şi Mitică Pricop câştigau două medalii la canoe dublu, aur la 1.000 metri şi bronz la 500 metri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite