JO 2024, Gimnastică artistică. Sabrina Maneca Voinea: Am demonstrat că suntem bune, sunt mândră de mine şi de echipă

Sabrina Maneca Voinea
Sabrina Maneca Voinea
31 July 2024, 06:43 (actualizat 31 July 2024, 06:48)

Gimnasta română Sabrina Maneca Voinea a afirmat, marţi, după finala feminină pe echipe din concursul de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice de la Paris, că împreună cu echipa şi-au demonstrat valoarea, transmite Agerpres.

“A fost un concurs foarte bun, îi mulţumim Nadiei (Comăneci) că ne-a fost alături şi că este mândră de noi. Sperăm ca la final să fie şi mai bine, pentru că putem. Am arătat că putem, am avansat cu un loc, am demonstrat tuturor că suntem bune. Sunt mândră şi de mine şi de echipa mea. Acum, încep grijile pentru mine, pentru finala la bârnă şi la sol”, a spus Sabrina Voinea.

Ea şi-ar dori să-i calce pe urme lui David Popovici în privinţa medaliei olimpice şi spune că “va trage tare” pentru a-şi îndeplini visul: “Am văzut cursa în care David Popovici a câştigat medalia de aur. Îmi doresc să îi urmez calea, să iau şi eu medalii. Şi voi trage foarte mult de mine pentru visul meu”.

Echipa feminină de gimnastică artistică a României România s-a clasat pe locul 7 în finala desfăşurată, marţi, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

România, care nu mai participase cu echipa feminină la JO din 2012, când obţinea bronzul, a reuşit să urce un loc faţă de calificări, pe care le-a terminat pe poziţia a opta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite