Japonezii au început operaţiunile de înlăturare a unei porţiuni de material radioactiv de la centrala Fukushima

Fukushima / Foto: NEXTA, platforma X
Fukushima / Foto: NEXTA, platforma X
10 September 2024, 19:25

Autorităţile din Japonia au început operaţiunile de înlăturare a unei porţiuni de material radioactiv de la centrala Fukushima.

Aici a avut loc în martie 2011cel mai grav accident nuclear din istoria Japoniei, după un cutremur devastator, urmat de un tsunami.

Miezul radioactiv al unui reactor s-a topit iar sistemul de răcire al centralei a cedat.

Materia radioactivă s-a scurs şi s-a amestecat cu alte materiale periculoase.

Operaţiunea începută azi de extragere a unei părţi a materiei radioactive va dura aproape două săptămâni. Misiunea este realizată de un robot special, pentru că nivelul radiaţiilor din centrala de la Fukushima este mult prea periculos pentru oameni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite