Japonezii au început operaţiunile de înlăturare a unei porţiuni de material radioactiv de la centrala Fukushima
Autorităţile din Japonia au început operaţiunile de înlăturare a unei porţiuni de material radioactiv de la centrala Fukushima.
Aici a avut loc în martie 2011cel mai grav accident nuclear din istoria Japoniei, după un cutremur devastator, urmat de un tsunami.
Miezul radioactiv al unui reactor s-a topit iar sistemul de răcire al centralei a cedat.
Materia radioactivă s-a scurs şi s-a amestecat cu alte materiale periculoase.
Operaţiunea începută azi de extragere a unei părţi a materiei radioactive va dura aproape două săptămâni. Misiunea este realizată de un robot special, pentru că nivelul radiaţiilor din centrala de la Fukushima este mult prea periculos pentru oameni.

