Israelul își extinde raidurile aeriene în Liban. Iranul a vizat ambasada americană din Bagdad

14 March 2026, 15:32 (actualizat 14 March 2026, 15:37)

Iranul nu cedează atacurilor americane și continuă ripostele în regiune. Atât prin lovituri directe, cât și prin interpuși. Practic un al doilea război are loc între Israel și gruparea teroristă Hezbollah, din Liban. Teheranul încearcă să slăbească alianțele americane din regiune și continuă să țintească țări din zona Golfului Persic.

Un atac aerian iranian a vizat ambasada americană din Bagdad – unul dintre cele mai întinse complexuri diplomatice americane din străinătate. Potrivit agenției France Presse, atacul a avut loc la puțin timp după ce doi luptători pro-iranieni au fost uciși în capitala Bagdad.

Din ce în ce mai multe incidente au loc în Irak – zilele trecute într-un atac iranian a fost ucis un militar francez. O rachetă iraniană a lovit orașul Shoham, în centrul Israelului, într-o zonă civilă. La fața locului au sosit ambulanțe și echipe de intervenție.

Forțele de apărare israeliene au dat publicității imagini de la un nou raid aerian asupra unor obiective militare din Liban, ale grupării teroriste Hezbollah.

Naim Kassem – liderul grupării teroriste Hezbollah: Înfrângerea și predarea nu sunt în dicționarul nostru. Vom rămâne puternici pe câmpul de luptă indiferent de sacrificii. Suntem gata până la sfârșit! Nu vă faceți griji pentru noi! Să nu credeți că ne vom retrage pentru că suntem răniți. Nu ne retragem, pentru că e în joc existența noastră. Este o luptă existențială, nu una limitată sau simplă!

Teroriștii Hezbollah în Liban, susținuți de Teheran, au jurat răzbunare după atacurile israeliano-americane asupra Iranului și au lansat sute de rachete. În replică, Israelul a început una dintre cele mai mari campanii militare în statul vecin, lovind pentru prima oară inclusiv ținte din capitala Beirut.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite