Israelul este atacat și de Iran, și de Hezbollah. Reședința consulului american din Tel Aviv a fost lovită de resturi de rachetă
Israelul a fost lovit de mai multe rachete balistice trase atât din Iran cât și din Liban, de gruparea Hezbollah. Și promite să răspundă cu sancțiuni economice, dar și cu dublarea bombardamentelor spre sudul Libanului. Guvernul israelian ia în calcul să anuleze acordul privind dezvoltarea energetică a țării vecine. Pentru moment, a aprobat o finanțare de urgență pentru apărare, de 725 de milioane de dolari.
Rachetele iraniene au lovit în aproape tot Israelul, rănind ușor mai multe persoane. În atacul asupra Tel Aviv-ului, autoritățile spun că Iranul a folosit din nou bombe cu fragmentație. De altfel, reședința consulului american din Tel Aviv a fost lovită de resturi ale proiectilului.
Israelienii nu sunt speriați de atacurile care vin și din Liban, și din Iran: “Din partea civililor, există rezistență, există sprijin, răbdare, pentru a termina odată pentru totdeauna ceea ce ar trebui făcut. Durează o săptămână, două săptămâni, încă una-două luni. Vom rezista, vom continua, dar este suficient. Gata cu rundele, nu vrem un an de liniște, ci 10 și 20 de ani.”
Așa arăta de dimineață harta alertelor din nordul Israelului. Este zona cea mai vulnerabilă, lovită atât de Hezbollah, cât și de Iran:

Ministrul israelian de externe, care a vizitat unul dintre locurile atinse de rachetele iraniene, a declarat că Israelul nu intenționează să negocieze cu Libanul.
Gideon Saar, ministrul israelian de externe: Dacă guvernul libanez și armata libaneză vor să schimbe ceva, ar trebui să facă ceva pentru a opri atacurile comise de Hezbollah de pe teritoriul libanez. Până acum, nu au făcut nimic semnificativ pentru a le opri.
Pe cerul Beirutului, de dimineață se ridicau nori grei de fum în urma raidului întreprins de armata israeliană, care a vizat un centru de comandă Hezbollah din sudul capitalei libaneze.

