Israelul a lansat un nou val de atacuri în Iran. S-a diminuat numărul rachetelor iraniene trase în Israel

21 June 2025, 19:21

Războiul israelo-iraniana a intrat în a doua săptămână fără nici un progres în plan diplomatic. Președintele Franței, Emmanuel Macron, cere accelerarea negocierilor, în timp ce, de la Ankara, președintele Erdoan spune că atacul Israelului a vizat sabotarea negocierilor pe dosarul nuclear. Totul, în timp ce rachetele iraniene terorizează oraşele statului evreu, iar Israelul continuă să atace obiectivele militare. Atenție, sunt detalii și imagini cu impact emoțional!

În cursul după-amiezii, avioanele armatei israeliene lansaseră un nou atac asupra bazelor militare iraniene din sud-vestul republicii islamice. Ceva mai devreme, israelienii anunțaseră că au eliminat încă un comandant, cel responsabil cu transferul de armament al Gărzii Revoluționare.

Effie Defrin, purtător de cuvânt, armata israeliană: Peste noapte, am continuat distrugerea sitului nuclear de la Isfahan şi alte obiective din vestul Iranului. Ce vedeţi acum este situl în care este îmbogăţit uraniul necesar dezvoltării armelor nucleare. Am lovit situl la începutul operaţiunii şi noaptea trecută, din nou.

Peste orașele israeliene continuă să vină rachetele iraniene, majoritatea fiind interceptate de sistemul israelian de apărare.

În urma atacurilor israeliene, numărul rachetelor balistice ale Teheranului s-a diminuat.

Între timp, la Istanbul, unde ministrul iranian de externe participă la reuniunea Oragnizației isalmice pentru cooperare, președintele turc Recep Erdogan acuză din nou Israelul pentru escaladarea tensunii în Orient: Cu atacurile din 13 iunie, guvernul Netaniahu a vrut să saboteze negocierile aflate în desfăşurare. Ce s-a întâmplat demonstrează că Netaniahu şi banda lui de criminali nu vor să rezolve nici o problemă pe căi diplomatice.

Preşedintele american, Donald Trump, iniţiase negocieri directe cu Teheranul privind programul său nuclear. Liderul de la Casa Albă le dăduse iranienilor răgaz până pe 12 iunie ca să dea un răspuns cu privire la abandonarea programului nuclear.

În aceeași zi, însă, pentru prima oară în ultimii 20 de ani, Agenția internațională pentru energie atomică atrăgea atenția că Iranul a îmbogățit uraniu la 60 la sută, puțin sub necesarul unui focos nuclear. Iranienii spun astăzi că vor să negocieze , dar nu sub amenințare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite