Israelul a amânat predarea a peste 600 de deținuți palestinieni. Netanyahu cere asigurarea eliberării următorilor ostatici, fără “ceremoniile umilitoare” organizate de Hamas
Israelul a anunțat duminică dimineață că amână eliberarea a sute de prizonieri palestinieni pe care intenționa să îi elibereze sâmbătă, până când gruparea militantă Hamas nu îndeplinește condițiile din acordul de încetare a focului, deja fragil.
Biroul premierului Benjamin Netanyahu a publicat o declarație în primele ore ale zilei de duminică, în care se afirmă că Israelul așteaptă să predea cei 620 de deținuți palestinieni, dar nu înainte ca eliberarea următorilor ostatici să fie asigurată, fără ceremonii umilitoare.
Netanyahu a făcut astfel o referire direct la recentele predări efectuate de Hamas, despre care oficialii ONU au afirmat că au încălcat dreptul internațional.
Hamas a obligat ostaticii să apară pe o scenă, în fața unei mulțimi greu de controlat, și uneori să vorbească înainte de a fi predați.
Sicriele cu rămășițele ostaticilor au fost, de asemenea, purtate prin mulțime.
Anunțul Israelului, care a acuzat, de asemenea, Hamas că a încălcat în mod repetat armistițiul încheiat acum o lună, a venit după ce gruparea teroristă a predat sâmbătă șase ostatici din Gaza, dintre care și unul cu cetățenia română, ca parte a unui nou schimb.
A fost ultimul schimb de ostatici în viață din cadrul primei faze de încetare a focului.
Săptămâna viitoare vor fi predate de Hamas corpurile neînsuflețite a 4 ostatici israelieni.
Nu este clar dacă Israelul dorește, prin anunțul de duminică dimineață, asigurări în privința următoarelor eliberări sau noi predări de ostatici, notează agenția Reuters.
Purtătorul de cuvânt al Hamas, Abdul Latif Al-Qanou, a acuzat Israelul de încălcarea acordului de încetare a focului.

