Israel: Apel solemn al preşedintelui Herzog pentru a opri reforma judiciară
“Toată legislaţia aflată în discuţie în acest moment (…) trebuie să dispară şi rapid, este greşită şi ameninţă fundaţiile noastre democratice. Trebuie să o schimbăm pentru un proiect comun”, a declarat Herzog, într-un discurs televizat pe un ton solemn.
Coaliţia premierului Benjamin Netanyahu încearcă să adopte o legislaţie care i-ar da efectiv puterea de a numi judecătorii şi ar limita considerabil prerogativele Curţii Supreme, în special capacitatea acesteia de a invalida legi.
Acest proiect a divizat ţara încă de la prezentarea sa în urmă cu mai bine de două luni şi zeci de mii de israelieni şi-au manifestat din nou opoziţia în toată ţara joi.
Preşedintele israelian, care joacă un rol esenţial protocolar, îşi exprimase deja îngrijorarea cu privire la această reformă şi s-a oferit să joace rolul de mediator între coaliţie şi opoziţie.
“Am reuşit să ajungem la acorduri asupra majorităţii punctelor, suficiente pentru a face o pauză în procesul legislativ“, a afirmat el joi seară.
“Avem nevoie de oameni politici curajoşi pentru a merge înainte”, a mai declarat Herzog, chemând opoziţia şi majoritatea “să decidă împreună”, singura alternativă fiind, în opinia sa, “ori o catastrofă, ori soluţia”.
Potrivit adversarilor săi, actualul proiect aflat în discuţie în Parlament ameninţă caracterul democratic al statului Israel. Guvernul afirmă, însă, că reforma este necesară pentru a restabili echilibrul de putere între deputaţi şi o justiţie “independentă”, dar nu “atotputernică”, potrivit afirmaţiilor lui Netanyahu care acuză Curtea Supremă de politizare. Preluare: Agerpres

