Iranul anunţă o nouă rundă de negocieri cu SUA “în mai puţin de o săptămână”
Negocierile de la Geneva dintre americani și iranieni au înregistrat progrese semnificative, însă șansele unui acord rămân incerte. Noi discuții la nivel tehnic urmează să aibă loc luni, la Viena, urmate de o nouă rundă de negocieri în cursul săptămânii.
Între timp, apar informații care pun la îndoială argumentele lui Donald Trump pentru un eventual atac asupra Republicii Islamice. Reuters notează că afirmația sa potrivit căreia rachete iraniene ar putea lovi Statele Unite nu este susținută de serviciile de informații americane.
Aceste discuţii par a fi un ultim efort de a evita o confruntare militară după o desfăşurare masivă de trupe americane în Orientul Mijlociu.
Pe 19 februarie, preşedintele american Donald Trump a dat un ultimatum de “10 până la 15 zile” pentru a decide dacă un acord cu Teheranul era posibil sau dacă va recurge la forţă.
“Am făcut progrese foarte bune şi am abordat foarte serios elementele unui acord, atât în domeniul nuclear, cât ş în cel al sancţiunilor“, a declarat ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, la televiziunea de stat.
“S-a decis ca următoarea rundă de negocieri să aibă loc foarte curând, poate în mai puţin de o săptămână”, a adăugat el.
Discuţii preliminare între echipele tehnice vor avea loc luni la Viena, în Austria, cu “ajutorul experţilor” Agenţiei Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA).
Mediatorul omanez a vorbit, de asemenea, despre “progrese semnificative”, prin intermediul ministrului său de externe, Badr al-Busaidi.
Divergențe majore rămân. Washingtonul cere limitarea programului nuclear iranian, în timp ce Teheranul insistă asupra dreptului său de a continua acest program și solicită ridicarea sancțiunilor.
Între timp, apar informații care pun la îndoială argumentele lui Donald Trump pentru un posibil atac asupra Republicii Islamice.
Potrivit Reuters, afirmația sa potrivit căreia rachete iraniene ar putea lovi Statele Unite nu este susținută de serviciile de informații americane.
Statele Unite nu au comentat după încheierea negocierilor, însă au fost reprezentate de emisarii speciali Steve Witkoff și Jared Kushner.
Negocierile au avut loc într-un context militar tensionat și pe fondul unei mobilizări masive a forțelor americane în Orientul Mijlociu. Amenințările lui Donald Trump privind o posibilă acțiune militară au rămas în prim-plan.
Jon Gambrell – analist Associated Press: „Am auzit de la televiziunea de stat iraniană, chiar înainte de încheierea negocierilor, că Iranul va refuza să exporte uraniu îmbogățit în străinătate și va cere să continue îmbogățirea uraniului. Acestea sunt două lucruri pe care Trump a spus că nu vrea să le vadă. Așadar, rămâne neclar dacă se va ajunge sau nu la un acord.”
Țările din regiune se tem că orice acțiune militară ar putea declanșa un război regional mai amplu.
Până acum, Teheranul și Washingtonul au organizat trei runde oficiale de negocieri nucleare indirecte, mediate de Oman.

