Iranul amenință că va ataca ”infrastructura vitală” a unei țări din regiune. Toți ochii pe Emiratele Arabe Unite

Racheta, Orientul Mijlociu / "Sursa AP"
26 March 2026, 10:11 (actualizat 26 March 2026, 11:14)

Un înalt oficial de la Teheran a avertizat că rapoartele serviciilor de informații sugerează că „dușmanii Iranului” intenționează să ocupe o insulă iraniană cu sprijinul unei țări din regiune, a cărei identitate nu a fost dezvăluită.

Președintele parlamentului iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, a declarat miercuri că orice astfel de încercare va fi întâmpinată cu atacuri țintite asupra „infrastructurii vitale” a țării din regiune – pe care nu a numit-o – care asistă la operațiune, anunță Al Jazeera.

Forțele iraniene monitorizează mișcările inamice și, dacă acestea vor face vreun pas, vom ataca infrastructura vitală din acea țară din regiune prin atacuri continue și implacabile”, a declarat Ghalibaf în două postări separate pe rețelele de socializare.

Avertismentul lui Ghalibaf vine în contextul în care președintele Statelor Unite, Donald Trump, a continuat să susțină că SUA se află în negocieri cu Iranul pentru a pune capăt războiului – lucru pe care Teheranul l-a negat –, în timp ce Casa Albă a transmis, de asemenea, noi amenințări la adresa conducerii iraniene.

Mohammad Bagher Ghalibaf, a lawmaker from Iran, left, and Ali AlNuaimi of the United Arab Emirates pose during a group photo at the 11th BRICS Parliamentary Forum held at the Federal Senate in Brasilia, Brazil, Wednesday, June 4, 2025. (AP Photo/Eraldo Peres)

Casa Albă amenință că va ”dezlănțui iadul” asupra Iranului

Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat miercuri că Iranul trebuie să accepte înfrângerea.

„Dacă Iranul nu acceptă realitatea momentului actual, dacă nu înțelege că a fost învins militar și va continua să fie învins, președintele Trump se va asigura că va fi lovit mai tare decât a fost lovit vreodată”, a spus Leavitt.

„Președintele Trump nu blufează și este pregătit să dezlănțuie iadul”, a spus Leavitt.

Afirmațiile Washingtonului privind negocierile de pace, însoțite de amenințări cu un război tot mai dur împotriva Iranului, vin în contextul în care Pentagonul trimite mii de soldați aeropurtați în regiunea Golfului, care se alătură celor două contingente de pușcași marini americani aflate deja pe drum.

Mass-media americană raportează că aproximativ 2.000 de soldați din Divizia 82 Aeropurtată a Armatei SUA au primit ordin să se deplaseze în regiune, în timp ce prima dintre cele două Unități Expediționare de Infanterie Marină – la bordul unei uriașe nave de asalt amfibie – ar putea ajunge în regiune în următoarele câteva zile, potrivit rapoartelor.

Corespondentul Al Jazeera la Teheran dezvăluie că EAU ar putea fi țara aflată pe lista neagră a Iranului

Mohamed Vall, trimisul Al Jazeera în Teheran, a spus că oamenii din Iran sunt foarte conștienți de acumularea continuă de trupe terestre și nave de război americane în regiune și „știu la ce va duce asta”.

„Așadar, în acest moment, ei sunt mult mai siguri de continuarea acestui război decât de sfârșitul lui și spun că se pregătesc pentru asta”, a spus Vall.

„De asemenea, sunt conștienți de faptul că SUA au ochii ațintiți asupra Insulei Kharg”, a spus el, adăugând că unii cred că amenințarea anterioară a președintelui parlamentului la adresa unei țări din regiune – în cazul în care aceasta ar ajuta la invadarea insulei – era îndreptată către Emiratele Arabe Unite (EUA).

„Potrivit unor persoane care au explicat ce a spus el, se referă aici la Emiratele Arabe Unite, care ar putea coopera cu SUA și le-ar încuraja să cucerească Insula Kharg”, a spus Vall.

„Iranienii au afirmat în ultimele zile că știu că, dacă se va întâmpla acest lucru, sunt siguri că va fi foarte distrugător pentru acea țară, Emiratele Arabe Unite, și, de asemenea, pentru trupele americane”, a spus el.

„Kharg este o insulă mică, expusă, situată foarte aproape de continentul iranian. Ei amenință că, dacă trupele americane vor debarca pe ea, acesta va fi momentul pe care [iranienii] îl așteaptă – și că va fi foarte dăunător pentru siguranța trupelor americane”, a adăugat el.

Agenția de știri semi-oficială iraniană Tasnim a citat miercuri o sursă militară anonimă care a afirmat că Iranul ar putea deschide un nou front la gura Mării Roșii dacă vor avea loc acțiuni militare pe „insulele iraniene sau în orice altă parte a teritoriului nostru”.

Emiratele Arabe Unite, Iran, Irak / Sursa Google Earth

Iranul amenință că extinde criza și în strâmtoarea Bab al-Mandeb

Sursa citată de Al Jazeera a declarat pentru Tasnim că Iranul are capacitatea de a reprezenta o „amenințare credibilă” în strâmtoarea Bab al-Mandeb, situată între Yemen și Djibouti.

Tasnim a citat ulterior o „sursă bine informată” care susține că rebelii Houthi din Yemen, susținuți de Iran, sunt pregătiți să joace un rol „dacă va fi nevoie să controleze strâmtoarea Bab al-Mandeb pentru a pedepsi și mai mult inamicul”.

Un jurnalist britanic a dezvălui planul SUA de a invada insulele Iranului din Golf

Jurnalistul britanic Tim Marshall, fin cunoscător geopolitic în regiunea Golfului Persic, a prevăzut că americanii vor evita intrarea cu forțe terestre în Iran, dar că, în schimb, pot face acest lucru în două insule strategice pentru Iran din Golf: Khark și Queshm. Iar mișcările de forțe ale SUA din ultimele ore sugerează că un astfel de plan este în lucru.

”În insula Khark ajung toate conductele de petrol prin care Iranul exportă. Și asta reprezintă 60% din economia iraniană (…)  Americanii au opțiunea de a cuceri și insula Qeshm fără a distruge infrastructura energetică. Ar putea opri vânzarea de petrol, provocând colapsul economiei iraniene (…) Nu spun că o vor face, dar pun această opțiune în discuție. Acum câteva zile, USS Tripoli a părăsit Okinawa, în Japonia. Este o navă de asalt amfibiu, echipată de Unitatea 31 de Expediție a Marinei, care este o unitate autosuficientă: are avioane, elicoptere, vehicule terestre, pușcașii marini… Recent, nava a trecut prin Strâmtoarea Malacca și continuă să se îndrepte spre zonă. Cred că va apărea în curând în regiune și ar putea fi o alternativă pentru a doua opțiune: învingerea apărării iraniene din Qeshm și ocuparea insulei Khark, pentru a strânge lațul în jurul economiei iraniene”, a declarat pentru El Mundo jurnalistul britanic Tim Marshall, autor de cărți geopolitice de mare succes, specializat inclusiv în Orientul Mijlociu.

Emiratale Arabe Unite, confruntate cu o ”amenințare existențială”

Dacă SUA chiar vor pune în practică varianta evocată de Marshall și vor lua cu asalt cele două insule de care depind în mare măsură banii regimului de la Teheran, iar acesta din urmă va riposta așa cum promite declarația de mai sus a președintelui parlamentului iranian, atunci Emiratele Arabe Unite vor deveni ținta unor atacuri fără precedentă.

Micul dar bogatul stat în regiune s-a văzut deja confruntat cu atacurile cele mai dure, încă din primele zile ale războiului din Iran, care au provocat un adevărat exod al rezidenților care se stabiliseră în Dubai în special tocmai pentru a savura luxul, soarele și stabilitatea zonei.

Zeci de mii de rezidenți și turiști au părăsit Emiratele Arabe Unite de când SUA și Israelul au început bombardamentele asupra Iranului, lăsând barurile de pe plajă, mall-urile și hotelurile aproape pustii.

În “locul de joacă” al celor bogați, nimeni nu și-a dorit acest război. Timp de decenii, Dubai s-a construit ca un sanctuar al consumului fără limite, vizitat de turiști din întreaga lume.

Acum însă, orașul din Emiratele Arabe Unite se confruntă cu o amenințare existențială, după ce războiul dintre Statele Unite ale Americii, Israel și Iran a zguduit fundațiile „visului Dubai”, în care atât de mulți străini au investit.

Emiratele Arabe Unite au suportat mai mult de două treimi dintre loviturile lansate de Iran. Statul a fost vizat, spun analiștii, în parte din cauza parteneriatelor militare și de informații strânse cu puterile occidentale, dar și a reputației Dubaiului drept centru preferat pentru finanțele globale și vacanțele occidentale, arăta ziarul britanic, scria ziarul britanic The Guardian.

Arabia Saudită și EAU, pregătite să intre oficial în război dacă Iranul continuă să le saboteze economic

Însă evident că Emiratele Arabe Unite sunt conștiente de amenințările Iranului și au luat în calcul, alături de alte țări din regiune în special Arabia Saudită, posibilitatea escaladării conflictului.

Și din câte se pare, Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite se îndreaptă tot mai mult spre o implicare activă în lupta împotriva Iranului, pe fondul amenințării pe care războiul din Orientul Mijlociu o reprezintă pentru economiile lor.

Potrivit informațiilor difuzate marți de Wall Street Journal, statele din Golf „se îndreaptă încet” către un rol mai activ, după ce Riadul a permis forțelor americane să utilizeze o bază aeriană situată pe teritoriul său.

O sursă familiarizată cu decizia a afirmat că intrarea Arabiei Saudite în război este „doar o chestiune de timp”, după ce ministrul său de externe a declarat săptămâna trecută că răbdarea țării față de atacurile iraniene „nu este nelimitată”, arată sursa citată.

Înainte de război, Arabia Saudită a încercat inițial să se țină deoparte de conflictul iminent, refuzând să permită forțelor americane să-i utilizeze spațiul aerian, deși Iranul a lansat oricum rachete asupra regatului.

După ce Israelul și Statele Unite au declanșat războiul printr-un atac asupra Iranului pe 28 februarie, Iranul a ripostat nu numai împotriva atacatorilor săi, ci și împotriva tuturor celor șase țări membre ale Consiliului de Cooperare al Golfului — Bahrain, Kuweit, Oman, Qatar, Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite. Atacurile repetate au provocat moartea mai multor persoane și au perturbat producția de petrol și gaze, precum și sectorul turistic, ambele fiind surse economice vitale pentru regiune.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite