Ion Iliescu este conștient, stabil cardiac și rămâne internat la terapie intensivă
Spitalul Clinic de Urgență “Prof. Dr. Agrippa Ionescu” din București anunță în această dimineață că fostul președinte Ion Iliescu este conștient, stabil cardiac, dar rămâne internat la Terapie Intensivă.
“În legătură cu starea de sănătate a domnului Ion Iliescu, internat în cadrul Spitalului Clinic de Urgență “Prof. Dr. Agrippa Ionescu”, precizăm următoarele: Pacientul este conștient, stabil cardiac, cu asistare minimă respiratorie și necesar de oxigen” – arată o informare a spitalului unde esrte internat din 9 iunie fostul președinte.
“Se menține internarea în secția de terapie intensivă, unde beneficiază de supravegherea și tratamentul recomandat de echipa medicală multidisciplinară” – mai arată sursa citată.
Luni, medicii au anunțat că Ion Iliescu, în vârstă de 95 de ani, suferă de cancer la plămâni.
Fostul președinte, a fost supus, miercuri dimineață, unei intervenții chirurgicale, care a decurs fără incidente.
Ion Iliescu s-a retras în ultimii ani din viața publică. Ultimul său mesaj a fost în mai, când l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru victoria la alegerile prezidențiale din 18 mai.
Într-un mesaj postat pe blogul său, Ion Iliescu vorbea despre victoria noului președinte, responsabilitățile lui și despre România în parcursul său european.

