Investițiile americane în România ar putea crește în următorii ani, anunță președintele Nicușor Dan
Nicușor Dan a anunțat, într-o postare pe Facebook, că a avut o întâlnire cu liderii marilor companii americane reunite sub umbrela Camera de Comerț Americană în România, în cadrul căreia au fost discutate perspectivele investițiilor americane în România.
Potrivit șefului statului, reprezentanții companiilor americane și-au exprimat intenția de a continua investițiile în țara noastră și au transmis că există premise solide pentru consolidarea relației economice bilaterale în următorii ani.
Mesajul companiilor americane este că își doresc să investească în continuare în țara noastră și că există premise puternice ca relația economică bilaterală să se întărească în anii următori.
În cadrul discuțiilor, au fost abordate teme precum asigurarea predictibilității și stabilității cadrului economic, cooperarea în domeniul energiei, al materiilor prime critice și al sănătății, precum și transformările prin care trece industria IT din România.
Am abordat teme esențiale precum asigurarea predictibilității și stabilității cadrului economic, cooperarea în domeniul energiei, al materiilor prime critice și al sănătății. Am vorbit și despre transformările prin care trece industria IT din România și am punctat modalitățile prin care țara noastră își poate consolida relevanța prin atragerea de investiții americane.
Președintele a subliniat, totodată, importanța atragerii de noi investiții americane pentru consolidarea relevanței economice a României.
„Le-am transmis companiilor americane că există toată deschiderea din partea noastră pentru a valorifica orice oportunități de afaceri, având în vedere că România se află la intersecția unor importante rute energetice și comerciale globale”, a scris Nicușor Dan.

