Consiliul Tripartit la Palatul Victoria. Salariile din sectorul public vor rămâne la valoarea din acest an, în 2026. Consultările continuă și luna viitoare

Premierul Bolojan / Foto: Guvernul României
29 October 2025, 12:00 (actualizat 29 October 2025, 18:41)

Consiliul Naţional Tripartit pentru Dialog Social a discutat miercuri, la Palatul Victoria, despre valoarea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în prezenţa prim-ministrului Ilie Bolojan, urmând ca Guvernul să ia o decizie până la sfârşitul lunii noiembrie.

ACTUALIZARE “De asemenea, prim-ministrul Ilie Bolojan a spus că înţelege că oamenii cu salarii mici sunt cei mai afectaţi de creşterea costului vieţii, dar, în egală măsură, o eventuală creştere, anul viitor, a salariului minim brut va genera creşteri în cascadă ale multor salarii, deoarece de salariul minim brut sunt legate peste 40 de acte normative şi mecanisme bugetare, care, la rândul lor, vor duce la creşterea în cascadă a cheltuielilor bugetare colaterale: contribuţii, indemnizaţii, grile, sporuri, plafonări şi alocaţii”, se arată în comunicat.

Chiar dacă Guvernul a decis plafonarea salariilor din sectorul public pentru anul viitor, o creştere a salariului minim “va antrena automat o creştere a mai multor salarii din sectorul public, creştere pe care România nu şi-o permite anul viitor”, precizează sursa citată.

“Anul acesta, productivitatea muncii a crescut cu 5%, dar salariile au crescut deja cu peste 9%. Orice majorare salarială care nu se bazează pe o creştere a productivităţii muncii duce la un plus de inflaţie, care îi afectează mai ales pe cei cu venituri mici. Există diferenţe de salarizare şi între regiuni şi judeţe, iar o creştere uniformă a salariului minim ar penaliza exact zonele mai sărace, de unde ar dispărea multe locuri de muncă actuale, în rural şi în oraşele mici”, conform comunicatului.

Având în vedere argumentele analizelor economice, este “foarte probabil ca salariul minim brut pe ţară garantat în plată să rămână şi anul viitor la nivelul din acest an”, se mai spune în comunicat.

Consultările vor continua şi luna viitoare, urmând ca Guvernul să ia o decizie până la sfârşitul lunii noiembrie. 

—————-

Vlad Ungar, reporterul TVR, a explicat ce scenarii sunt luate în calcul și care este răspunsul guvernanților pentru sindicaliștii care protestează în fața guvernului: Principala variantă este aceea ca salariul minim să fie înghețat anul viitor, adică nu va mai exista nicio creștere, cu toate că au fost voci în coaliția de guvernare care au cerut acest lucru,  inclusiv social-democrații care și-au dorit ca salariul minim să crească anul viitor. 

E o situație destul de complicată, fiindcă au fost discuții contradictori în coaliția de guvernare, tocmai de aceea premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit astăzi cu reprezentanții sindicatelor și ai patronatelor pentru a le expune care este viziunea executivului. 

Ilie Bolojan consideră că ar fi o presiune pe mediul privat dacă ar crește salariul minim anul viitor, de altfel ultima creștere a salariului minim și atingerea pragului de 4.050 de lei a avut loc la începutul acestui an.

Prim-ministrul consideră însă că ar fi o presiune suplimentară pentru mediul privat în 2026 dacă ar crește salariul minim pentru toți angajații, așa că cel mai probabil acest salariu minim va fi înghețat. Ar urma ca în cursul zilei de astăzi sindicatele și patronatele să-și exprime punctul de vedere după această discuție de la guvern.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite